צום קל

photo_rav_gh70_156.jpg

שאלה: אני לומד קבלה חודשיים. בתחילה הרגשתי משהו טוב שממלא אותי ואח"כ התחיל אצלנו חודש הרמאדאן. אני לא ממש דתי, אך במהלך שש השנים שבהן שמרתי על המסורת הדתית, שמרתי גם על הרמאדאן (כלומר צמתי חודש שלם).

גם השנה התחלתי לצום מהיום הראשון של הרמאדאן, אך התחילו לקרות איתי "דבר נוראים", האגו שלי התחיל להתנגד בתוקף, הרגשתי שנאה לכולם וכאבים שונים. המצב נהיה בלתי נסבל, הצלחתי להחזיק מעמד חמישה ימים בלבד, אף על פי שבשנים הקודמות הייתי עובר את הצום מתחילתו ועד סופו בקלות .

מהיום החמישי לרמדאן, לא רק שהפסקתי את הצום, אלא נמשכתי להתנהגויות לא טובות (אלכוהול, סקס וכו'). עדיין, כמו קודם, אני לומד קבלה, אך כבר לא מרגיש אותה ההתלהבות שהיתה קודם. מה קרה איתי?

תשובה: הקבלה אינה נגד הדת וגם לא נגד שמירה על המסורת והתרבות של העם. כל אחד, כפי שכותב בעל הסולם, גם לאחר כל התיקונים, יכול להישאר בדתו, כלומר, במסורת שלו. גם אני שומר על המסורת של עמי, אך רק כמסורת.

אדם דתי שומר על טקסים דתיים, מכיוון שמאמין בשכר שבשמירתם. כשלומדים קבלה, מתחילים להבין, כי השכר יבוא רק לפי מידת תיקון הרצונות, במידת מילוי האור, במידת גילוי הבורא.

אין כל קשר בין פעולות פיסיות בעולם שלנו לבין רוחניות, בורא. דתות נוצרו ע"י אנשים שנמצאו באגו, ולכן אין בהן שום דבר מהאמת של העולם העליון. אך אם קיבלת על עצמך את מילוי הטקסים של עמך, המסורת שלו, שאתה רוצה לכבד, לא יהיה לך קשה לשמור על הרמאדאן, כטקס. צום קל!

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/bEG8r

One comment

 1. רינת, קב' וירטואלית

  שלום חבר יקר. אני מתייחסת לפסקה בה ציינת : "מהיום החמישי לרמדאן, לא רק שהפסקתי את הצום, אלא נמשכתי להתנהגויות לא טובות (אלכוהול, סקס וכו'). עדיין, כמו קודם, אני לומד קבלה, אך כבר לא מרגיש אותה ההתלהבות שהיתה קודם. מה קרה איתי?"

  לימוד קבלה בצורה הרצינית (עבודה בקבוצה – גם אם זו קבוצה וירטואלית, הפצה וכדומה) מוביל אותך יותר ויותר לעבר הכרת הרע.

  זאת אומרת , תרגיש יותר ויותר איזה אגו גדול יש לך. זה חלק בלתי נפרד מההתקדמות  .

  יותר מזה, תתחיל להרגיש יותר ויותר מרוחק מהבורא, וזה דווקא נועד לקדם אותך בכדי שתגיע למסקנה, שלא משנה עד כמה שתשקיע, בלעדי האור המקיף לא תוכל להתקדם הלאה ולעבור את המחסום.

  בהצלחה חבר יקר,

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest