דף הבית / אקטואליה / פריז בוערת

פריז בוערת

הערה: בצרפת התרחשה מלחמת רחוב אמיתית. "האפודים הצהובים" הרסו ושרפו בתי קפה, בתי מגורים, חנויות, ולאחר מכן כבשו את "שער הניצחון".

בתגובה נשלח צבא שלם של שוטרים, האיזור התמלא עשן, יריות, דם שנשפך, זרנוקים של מים שניתזו לכל עבר. הדבר המעניין ביותר הוא, שלמרות המצב מעורר הפחד,  משתתפים בצערם של הבריונים.

הסיבה להתקוממות הייתה העלאת מחירי הדלק בשיעור של 6%. זוהי בהחלט העלאה משמעותית, אבל אף אחד לא ציפה למרד בעקבותיה.

תגובתי: אנחנו מתקרבים למצב שבו האבטלה תהיה יותר ויותר גדולה ואנשים ימצאו את עצמם ברחוב.

כלומר, יש צורך בתכנית רצינית שתדאג למובטלים. אם אין לך במה לספק את האדם, בפרט לספק לו עבודה, אז המדינה צריכה לחשוב על כך. אחרת הוא ייצא לרחובות להילחם עם אבן ביד, כמו שנאמר: "אבן גדולה – הנשק של הפרולטריון" ("קובלסטון – הנשק של הפרולטריון").

עדיין לא התחלנו לצמצם ייצור מוצרים שאין בהם צורך. עלינו לבחון את המצב, להעביר את כל הייצור הקיים בחינה דרך מסננת, נניח בצרפת, בגרמניה, לא חשוב באיזו מדינה, ולהשאיר רק את ההכרחי. אז תהיה לנו מערכת אקולוגית טובה ויחול שיפור בכל התחומים. את כל השאר עלינו לסגור.

מה נעשה עם אותם מיליוני בני אדם שיישארו ללא עבודה? אך ורק לשלוח אותם לספסל הלימודים.

הערה: כלומר, אתה כל הזמן מדגיש את אותה נקודה, חינוך.

תגובתי: בהכרח. אין פיתרון אחר. זו צריכה להיות מערכת חינוך שמשלמים עבורה, נותנים קצבה ללומדים, והיא מלמדת אותם להיות אנשים מועילים לחברה. מערכת שנותנת לחברה רווח בכך שהאנשים מתארגנים נכון ביניהם.

והנה כאן אנחנו נכללים בחוק מעניין של הטבע. אם חברה מתאספת יחד, בתוכה מופיע עודף של אנרגיה חיובית, המייעל מאוד כל מה שחברה זו מייצרת.

שאלה: מתי יופיע כזה מנהיג שיציע אסטרטגיה קונקרטית של החינוך?

תשובתי: אני חושב שזה קרוב. מנהיגים כאלה יופיעו. אני נפגש עם הרבה אנשים, בעבר הם הקשיבו לי רק מתוך נימוס והיו אומרים: "זה בלתי אפשרי, זו פנטזיה". ואילו עתה הם רואים שלמרות שזה נשמע "מעבר לעננים", אנחנו כבר מתחילים לעלות לכזה גובה או ליפול לכזו תהום, שלא יהיה לנו מוצא אחר. לכן הם כבר מקשיבים באופן רציני ומתחילים לשאול שאלות טובות מאוד. כלומר, בני אדם כבר משיגים איזו בגרות פנימית לצורך הכרה וקליטה של רעיונות אלה.

שאלה: מה המסקנה שלך?

תשובתי: רק השכלה. רק חינוך. אך ורק!

מתוך תכנית הטלוויזיה "חדשות עם מיכאל לייטמן", 4.12.2018

 

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/IIzpq

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest