פרידה מהאגו

הלימוד של הערבות ההדדית, של הקשר ההדדי, מאפשר לאדם להתייחס לאחרים כמו למשפחה שלו, כמו לחלק אינטגרלי של עצמו. הרי לא לחינם העולם שלנו הפך היום למערכת אינטגרלית.

מערכת אינטגרלית היא מערכת של מחויבות הדדית. איך אני תלוי בילדים שלי? אני לא יכול לברוח מהם לשום מקום. האהבה והדאגה האינסטינקטיביות קושרות אותי אליהם. אם אעשה להם רע, אני בסופו של דבר אעשה רע לעצמי.

את אותו היחס אני מתחיל להרגיש כלפי כל האנשים בעולם. מתגלה לפניי תמונה ברורה לחלוטין של התלות המוחלטת בינינו. אני רואה כיצד חוסר הדאגה הפנימית לאחרים משפיעה עליי בעקיפין דרכם, וחוזרת אליי בצורה שלילית. אנחנו עדיין מנסים להתקיים על פי החוקים האגואיסטיים שקבענו לעצמנו בעבר, כשהיינו קשורים זה לזה בצורה אגואיסטית, ביחסים של "תן וקח", כשכל אחד מנסה לגנוב, להרוויח ולנצל את האחרים.

היום מגיע סופה של מערכת הקשר האגואיסטית, ומתחילה להתגלות מערכת חדשה לחלוטין – מערכת אלטרואיסטית, גלובלית ואינטגרלית, מערכת של מחויבות הדדית. ואם אני רוצה להצליח בעולם, אני צריך להתאים לה. ומפני שבינתיים איננו מתאימים למערכת החדשה הזאת, המצב שלנו בעולם מורגש כמשבר. אך זהו לא משבר במובן שאליו התרגלנו. "משבר" (crisis) בתרגום מיוונית – זאת לידה חדשה, כלומר פיתרון ולא בעיה.

לכן, אנחנו חייבים להבין שאנחנו נמצאים בנקודת מעבר ממצב אחד לאחר. אם נבין זאת מהר ככל האפשר ונתחיל לפעול בהתאם לצעדים שאליהם דוחפת אותנו האבולוציה, מבלי להתעקש – נוכל לעבור את כל השינויים בצורה קלה ונעימה.

עלינו להגיע למצב שבו כולנו יחד הופכים למשפחה אחת. אני צריך להתייחס לאחרים כמו לילדים שלי, להורים שלי, לאשתי האהובה, או לחתול ולכלב האהובים שלי. כלומר, להתייחס לכולם כמו למשהו ששייך לי. הטבע מוביל אותנו לזה, בין אם נרצה בכך ובין אם לא.

זוהי תפיסה רגשית. יש לבנות סביבה כזאת שתראה את זה לאדם, תשפיע עליו ותשנה אותו.

ככל שהוא ישתנה, ישתנו היחסים במשפחה, בציבור, בחברה, בפוליטיקה, בתעשייה ועוד. כל הקשרים שלנו יעברו שינויים בהתאם לדרגת ההתפתחות החדשה.

מתוך ישיבת תוכן בנושא העולם האינטגרלי, 30.10.2011

ידיעות קודמות בנושא:
עבודה על עצמי
העתיד – מאחורי קשר הדדי טוב
שליטת הסביבה

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/9Ao6X

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest