דף הבית / אקטואליה / פיזיקה לאורתודוקסים

פיזיקה לאורתודוקסים

שאלה: בכינוס ה – 18 בכנסת, התקבל חוק לימוד חובה של המקצועות העיקריים (מתמטיקה, פיזיקה ואחרים) בבתי ספר אורתודוקסיים חרדיים. עם זאת, החרדים האורתודוקסים מציגים כעת הצעת חוק אחרת על ביטול הרפורמה הזאת. איך אתה מתייחס להצעה שבכל בתי הספר ילמדו מקצועות עיקריים להשכלה כללית?

תשובתי: אינני מבין את הפחד של אורתודוקסים חרדים, כבר לא  מדובר בהיסטוריה, מדעי החברה, תרבות, או ציור. אלה לימודים שכיום הכרחיים לכל אדם כדי להתקבל לכל עבודה. אולי הם פוחדים להישאר ללא ציבור הבוחרים שלהם, או שאנשים יהפכו להיות חילוניים יותר, יתחילו לעבוד ויעזבו את הקהילות שלהם, שבהן ילד גדֵל ללא מקצוע ועליו ללמוד ב"כולל" תמורת מלגת אביונים. הבעיה גוברת כתוצאה מכך שהם מקבלים סיוע גדול מאוד מהמדינה לפי כמות הילדים במשפחה. אם בוחנים את המצב בפרספקטיבה לעתיד, אז מצד אחד, בכל מקרה הכול הולך לקראת צמצום כמות מקומות העבודה, מפני שרובוטים ומכונות אוטומטיות ייכנסו לחיינו, עד כדי כך שאנחנו פשוט לא נוכל למצוא לכולם עבודה.

מצד שני, בכל זאת צריך לתת לאדם מקצוע מינימלי, פרט ללימוד תורה. לפחות, כך עשו האמריקאים אבל, יכול להיות, שבמידה מסויימת זה גרם לכך שהם החלו להתרחק מהדת, מהקהילות היהודיות והתפזרו בהדרגה על פני כל אמריקה. הבעיה היא רצינית וככל הנראה האורתודוקסים שוקלים את הסוגיה. עליהם לעמוד על המשמר ביחס לקהילה שלהם והם עושים זאת בצורה נהדרת. הם משתמשים בכל מה שרק אפשר כדי לקבל מהמדינה ומארגונים מקומיים ניהול עצמי. הם פוליטיקאים טובים שיכולים לראות הכל בצורה נכונה, לחזות התפתחויות ולהגיע להסכם. הם מבינים מה עליהם לעשות, קיימת ביניהם הבנה מלאה של הבעיות הפנימיות, אבל חיצונית הם מציגים את עצמם תמיד ככוח מונוליטי אחד ויחיד.

הערה: באופן עקרוני זה סוג של שימור…

התייחסותי: השימור הזה נכון, מפני שלתפיסתם אין משהו חדש בעולם, "נמתין 30 שנה, שום דבר לא יקרה". שימור כזה מוצדק. לכן אני חושב, שהם יודעים מה הם עושים וכל ההשקפות החילוניות שלנו על ההתנהגות שלהם, כאשר אנחנו מיד מגנים ודנים אותם, נובעות מנקודת מבט שבה הכול צריך להשתנות וללבוש צורה אחרת מיד וכל הזמן. ואילו הם יוצאים מתוך הנחה, ששינויים יכולים לחכות, והעיקר להחזיק את הקהילה שלהם יחד, תחת קורת גג אחת, מאחורי גדר אחת ולא לתת לה בשום צורה להתמוסס, להתפזר לשום מקום.

הערה: על פי התיאוריה הקבלית, האגו גדל וכך או אחרת הוא ינצח כל זמן, כלומר הגדרות ייפרצו…

התייחסותי: זה יהיה רק באחרית הימים. תחילה הכול יגיע מהשכבות החילוניות באוכלוסייה דרך קהילות יהודיות דתיות מתונות, ורק בסוף, כאשר כל השאר כבר יהיו קרובים לתיקון ואיחוד, אז אור התיקון, דרך שכבות חיצוניות, יתגלה בהם בהדרגה. עד אז, הם מתנגדים לכל השינויים, שונאים את חכמת הקבלה וכך זה יימשך עד אחרית הימים.

מתוך תוכנית הטלוויזיה "חדשות עם מיכאל לייטמן", 24.7.2016

 

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/FkcZr

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest