דף הבית / אהבה / אהבה שחלפה

אהבה שחלפה

שאלה: נקבעו הסיבות העיקריות לגירושים של ישראלים, הסיבה הראשונה, אהבה שחלפה (36%), הסיבה השנייה, בעיות פיננסיות (32.5%), והסיבה השלישית, בגידה (11.2%). כיצד אתה מתייחס ל"אהבה שחלפה"?

תשובתי: אני לא מבין מה זה! הסתכלתי על אישתי לעתיד, אפילו בהיותי אדם חילוני או מקובל, ושאלתי את עצמי: האם היא יכולה להיות אדם שאוכל לסבול לידי במשך זמן ממושך וראיתי שכן, אוכל. היא וותרנית, שתדלנית, אוהבת ללמוד, הייתה מוכנה ללכת בעקבותיי באותן שנים בהן הייתי מסורב עלייה. בזמנו היה מסוכן לדבר על נסיעה לישראל! אבל כבר בפגישה הראשונה אמרתי לה: "אני נוסע לישראל, האם את מסכימה לבוא איתי…?". אחרת, בשביל מה להיפגש? והיא הסכימה.

שאלה: אבל לא אמרת עכשיו שום דבר על אהבה…

תשובתי: אהבה זה רגש שמופיע כתוצאה מקשר ממושך בין בני אדם, כאשר הם תומכים זה בזה, דואגים זה לזה, אכפת להם זה מזה. בהתחלת קשר אלה הורמונים, בדומה למה שיש לחיות. בסרטי טבע אפשר לראות אותו דבר, רק שאצל בהמות הקשר מתרחש בתקופות זמן מסוימות, בגיל מסוים, ואילו אצל האדם זה באופן קבוע. אני סבור, שאת ה"אהבה" המציאו משוררים וסופרים כדי לבלבל את העם. אני בטוח שלפני כמה מאות שנים לא הייתה שום אהבה, אנשים פשוט התחברו לאחר שחשבו "היא מתאימה לי" או "הוא מתאים לי". הייתה התאמה, קירוב, הבנה הדדית, תמיכה הדדית, וזה הכול.

שאלה: כאשר אומרים "האהבה נעלמה", לְמה מתכוונים?

תשובתי: איזו אהבה?! ההורמונים לא יכולים "לשחק" במשך ארבעים, חמישים, שישים שנה, במיוחד אצל הגברים!

שאלה: ולמה הם משחקים? למה אנשים חיים יחד 50-60 שנה?

תשובתי: אנשים חיים יחד מפני שנולדים להם ילדים, יש להם רכוש משותף וכדומה. אין מה לעשות, הרגל "ניתן לנו מלמעלה". אבל זו בשום אופן לא אהבה!

שאלה: אז מה זאת אהבה?

תשובתי: אהבה זו הרגשה של הבנה הדדית, התחברות ומסירות הדדית, התחייבות הדדית. זו הרגשה של שותפות, של קשר פנימי, "חוב" כלפי אדם אחר, לא מכריחים אותו להתחייבות, אלא הוא פשוט מרגיש חייב. יתרה מזה, הוא מרגיש, שהשותף שלו מתייחס אליו באופן זהה. זו נקראת אהבה. אנחנו לוקחים את ההגדרה מחכמת הקבלה, שבה אהבה נקראת רצון להשפיע לאחר ולא אחרת ואילו בעולם שלנו, זה רצון לקבל מאדם אחר משהו "בהמי", מיידי וכמה שיותר. זה פרוש לגמרי אגואיסטי למושג אהבה, המנוגד למשמעות האמיתית שלו.

שאלה: יוצא שבאמת צריך לפתח אהבה?

תשובתי: כן. אבל רק על בסיס הבנה הדדית, בעבודה רבה בינינו.

מתוך תוכנית הטלוויזיה "חדשות עם מיכאל לייטמן", 28.7.2016

 

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/uY6tU

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest