דף הבית / אקטואליה / "פארחה" בנטפליקס

"פארחה" בנטפליקס

שאלה: הסרט הירדני "פארחה", עלה לאחרונה בנטפליקס. הסרט מציג את סיפורה של נערת פלסטינית בת 14, אשר ערב מלחמת העצמאות אבא שלה לא מצליח לשכנע אותה לברוח מישראל, והיא נאלצת להישאר לבד במסתור. אחת הסצנות מראה שחיילים ישראלים יורים למוות במשפחה חסרת אונים, כולל בתינוק, ומוציאה אותם להורג. הסרט עורר הדים רבים בתקשורת בישראל. חברי כנסת גינו אותו, העם יצא להחרים את נטפליקס ורבים התנתקו מהחברה. בעקבות הלחץ הציבורי, הסרט לא מוצג היום בממשק של נטפליקס בעברית, אבל באנגלית הוא מוצג בכל העולם. מה דעתך על התגובה הזו?

תשובתי: אינני יודע אם להחרים דברים כאלו או לא, אבל השנאה אלינו תגדל ותגדל ואנחנו נראה עוד מקרים רבים כאלו.

שאלה: מה התגובה הנכונה שלנו בישראל לשנאה שמקבלת כל מיני צורות, גם ביצירות אומנות?

תשובתי: העולם מקבל את היצירות האלו על ישראל ועל היהודים בשמחה. אין סוף לזה עד שנשתנה. אנחנו צריכים להראות לכולם שאנחנו רוצים להיות יהודים כמו שצריך, כלומר לפעול למען איחוד וחיבור של כל העמים וכל העולם. וקודם כל שנחיה בינינו בצורה שכל אחד חבר של כולם. אם נסלק מליבנו את הדחייה מאחרים, קודם כל מיהודים אחרים, אז בהתאם לכך נראה תגובה נכונה מכל העולם. העולם בסך הכול מתנהג לפי איך שאנחנו בינינו מתייחסים זה לזה.

שאלה: כשאתה אומר שעלינו לסלק מליבנו את הדחייה, זה נשמע כמו סרט אוטופי. בישראל אנחנו אוהבים לשנוא על כל דבר. אולי צריך לעשות סרט שמראה איך עם ישראל אוהבים אחד את השני?

תשובתי: אם היינו מייצרים כאלו סרטים שמדברים על אהבת ישראל, אפילו שהיא לא קיימת, אבל היינו מדברים על כך ומצפים שזה יקרה, כי זה מה שנקרא להיות יהודי, אז ודאי שהיינו מצליחים. למרות שיש שנאה, דחייה, זלזול בינינו, במידה הזו נזכה ליחס טוב פי כמה וכמה מכל העולם.

 

מתוך "ישיבת כתבים", 6.12.2022

 

 

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest