דף הבית / קבלה לעם / התפתחות רוחנית / עשה עצמך כבורא !

עשה עצמך כבורא !

מיכאל לייטמן

שאלה: מדוע איננו תופסים את המציאות הרוחנית?

תשובתי: לא קיימת בנו התכונה הרוחנית, שבאמצעותה נוכל לתפוס את המציאות הרוחנית. יש בנו רצון, אבל הוא תופס רק בכוונה לקבל, מתוך שבולע הכול לתוך עצמו. לעומת זאת, התפיסה הרוחנית בנויה על השפעה. ותכונה זו אינה קיימת בנו. עלינו לרכוש אותה.

אני בונה מעצמי מודל של הבורא – משהו הנמצא מחוצה לי. אני לא יודע עליו דבר, איני מכיר אותו. אני רק עושה מעצמי דימוי כלשהו אליו – ואז מרגיש עצמי כמשפיע. וזה אומר שאני משיג רוחניות.

הרי רוחניות זו צורת השפעה, שאותה אני בונה על עצמי. הצורה הזאת נקראת בורא או נשמה או עולם רוחני (שזה אותו דבר), שאותו אני משיג. אני יוצר את הצורה הזאת. אני לא מרגיש דבר מבחוץ.

מקובלים אומרים לי: "עשה צמצום על עצמך של עתה, על רצונותיך, ותבנה מהרצונות האלה השפעה במקום קבלה. בנית? מה אתה מרגיש? מה שאתה מרגיש, נקרא "העולם הרוחני", "בורא" או "נשמה".

אינך מרגיש דבר מחוצה לך. אתה מרגיש את הרצון שלך בצורתו השונה, החדשה. וזה נקרא רוחניות". האם קיים משהו מחוצה לי, שברא את הרצון שלי? את זה איני יודע. את כל ה"חיצוני" הזה, אני מגלה גם כן בתוך הרצון שלי ואף פעם לא מחוצה לו.

אנחנו תופסים מציאות גשמית או רוחנית, אבל בכל מקרה – רק חומר וצורה מלובשת בחומר. בזה אין שום שוני בין העולמות. כמו שאני מתאר את העולם הזה הקיים מבחוץ, שלמעשה נמצא בתוכי, כך גם אתאר את הבורא והעולם הרוחני הקיימים מחוצה לי, למרות שהם נמצאים בתוכי. פשוט החומר שלי, הרצון שלי, יקבל צורה אחרת, ציור שונה, תבניות אחרות.

מתוך שיעור על מאמר "החומר והצורה בחכמת הקבלה", 02.12.2009

פוסטים קודמים בנושא:
את הרוחניות רק אני בונה!
באור של השפעה אתה משיג הכול
גילוי הבורא לנברא

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/b03Dj

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest