דף הבית / אקטואליה / עבדות מודרנית

עבדות מודרנית

הערה: מסתבר שבעולם המודרני קיימת עבדות. 45 מיליון מתושבי כדור הארץ מנוצלים כעבדים. הכמות הזאת מקבילה לכל אוכלוסיית ספרד. במחקרים הנוכחיים נאמר שעבדות זה ניצול של אדם שלא יכול לעזוב בגלל איומים, אלימות, כפייה או רמאות. עבדים יכולים להימצא בעבדות חוב וכדומה.

התייחסותי: עד לחורבן בית המקדש השני בקרב עם ישראל עבדים היו בני אדם עם המון זכויות. בעל הבית היה חייב לדאוג לעבד, ואילו העבד היה חייב לעבוד למען בעל הבית לפי כוחותיו ואפשרויותיו. יחד עם זאת שררו ביניהם יחסים הדדיים נורמאלים, כמו שיש כיום בין מעסיק ועובד שכיר. העבד לא רצה לעזוב את בעל הבית שלו מפני שהוא סיפק לו הכול, כמו שנאמר: "תיתן את הכרית שלך לעבד".

בכל מה שנוגע לעמים אחרים, אצלם היה יחס שונה לחלוטין כלפי עבדים, הם היכו אותם, השפילו, הרגו והתייחסו אליהם לא כמו לבני אדם ואפילו לא כמו לבהמות ביתיות, שבהן טיפלו, ועליהן שמרו ואותן האכילו.

שאלה: מה זאת עבדות מנקודת מבטה של חכמת הקבלה?

תשובתי: מנקודת מבטה של חכמת הקבלה עבדות זה ציות מלא לבעל הבית שלך, כך בעל הבית רוצה וכך אני נע. עבד כל הזמן מסתכל על בעל הבית ומבצע את רצונו, ויחד עם זאת העבד מדכא לחלוטין את רצונו. המאמצים, הדעה, הרצונות והמחשבות שלו, כולם מכוונים לרצון של בעל הבית, כדי להוות המשך של הרצון שלו. לעבד אין רצון משלו, אלא רק רצון של בעל הבית.

שאלה: האם אפשר לומר שבעולם הזה כולנו ללא יוצא מן הכלל עבדים של הטבע האגואיסטי שלנו?

תשובתי: בוודאי! או שאפשר לומר, שאנחנו עבדים של הבורא. רק שלא במודע! מפני שהבורא זה הכוח היחיד של הטבע שמנהל אותנו, אבל הוא רוצה שנהפוך להיות עצמאיים. וכאן הבעיה שלנו, להפוך להיות עצמאיים ממנו ואפילו למעלה ממנו! הרי נאמר: "ניצחוני בניי". כלומר, לצאת מעבדות, להפוך עצמאיים לגמרי, ולקחת את ההנהגה של כל העולם מידיי הבורא. זה הרצון האמיתי שלו, החלום שלו. ואילו אנחנו, למרבה הצער, לא רוצים לחשוב על משהו נעלה יותר ולכן נשארים עבדים ומתקיימים כבהמות. לכן הבורא דוחף אותנו על ידי ייסורים לכך שנתפוס ונבין את מצבנו כמצב הנמוך ביותר, אפסי, עלוב, מוגבל ואז נרצה לעלות.

אני מקווה, שבמידת העלייה בייסורים בני האדם יתחילו לתפוס ולהבין זאת. אי אפשר להשפיע עליהם בצורה אחרת. ואז, בני האדם ישתמשו במה שהבורא מציע להם, בידע שלו, בשיטה שלו, בחכמה שלו, בחכמת הקבלה. אם נתחיל לממש אותה נראה עד כמה אנחנו מרוויחים בכך שאנו הופכים לבעלי הבית ומפסיקים להיות עבדים. מפני שכך יוצאים לדרגת קיום אחרת לחלוטין, לעולם של נצחיות, אין סופיות, שלמות, אישיות אחרת לגמרי, ממד אחר. אבל זה ניתן לבני אדם חופשיים.

מתוך תוכנית טלוויזיה "חדשות עם מיכאל לייטמן", 2.6.2016

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/6MU1W

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest