דף הבית / קבלה ומדע / מציאות מדומה / ספר הזוהר – כרטיס הכניסה לרוחניות

ספר הזוהר – כרטיס הכניסה לרוחניות

מיכאל לייטמן

ידוע לכל, שספר הזוהר הוא מיוחד. זהו הספר היחיד, שמסוגל להכניס את האדם לעולם הרוחני. ייעודו המיוחד הפך אותו למפורסם ביותר וזיכה אותו ביחס מיוחד מהאנושות כולה.

האדם נולד בעולם הזה, מבלי לדעת עליו דבר. הטבע הכין עבורו כניסה מוזרה מאוד לעולם הזה – לא מסבירים לו דבר מראש. הוא אינו מקבל לא הרגשה ולא זיכרון, לא מאביו ואימו ולא מהדורות הקודמים.

הוא נולד כחתיכת בשר, ומתחיל לקבל התרשמויות מהעולם הזה – חום, קור, אור, חושך, צלילים, רעש, דממה.

תחילה, הוא לא חש בדבר. אך בהדרגה הוא מתחיל להגיב לצלילים, לאור, ולאחר מכן גם ליחס מצד אימו, למיני הפעולות שנעשות עימו – ובתגובה הוא צוחק או בוכה. הוא מתחיל להכיר את העולם, שואף לדעת את הסובב אותו, עורך היכרות עם גופו. כך הוא גדל.

הדבר המפתיע הוא שבעל חיים שיצא לפני ימים ספורים לאוויר העולם יודע הכול ויכול לשרוד בעולם הזה באופן עצמאי, ואילו ילוד אישה אינו מסוגל לכלום ללא הדאגה של מבוגרים. בנוסף לכך, אם נשאיר תינוק ביער, הוא יגדל להיות כמו כל שאר החיות שסביבו.

הילד בעולם הזה מתפתח מתוך ההתרשמויות, הדוגמאות, והמודלים ההתנהגותיים שקיימים בעולם הזה, שאותם מראים ומסבירים לו המבוגרים.

יש מוסיקה לילדים, צעצועים, מגרשי משחקים עם ארגזי חול ומגלשות, משחקי חשיבה למיניהם, והכול בכדי שהילדים ילמדו לשבור, להרכיב ולפרק, להבדיל בין צבעים, צלילים וכו'. וכל זה כדי לפתח את האדם ולהכין אותו לחיים בעולם שלנו.

ההורים והסביבה מוכנים לתת לילד את הכול כדי שהוא יגדל ויתאים לחיים בדורו ובעולם שאליו הוא יוצא. הרצון לתת לילד שלנו הכול, את כל מה שיש בנו, מוטבע בנו אינסטינקטיבית. אחרת, הוא לא יהיה מוכן לחיים.

חינוך מסוג זה הוא טבעי, הוא נובע מהטבע שלנו, ואיננו יכולים לבטלו. איננו יכולים למלא את האדם בידע באמצעות חיבורו למחשב שימלא אותו בידע אנציקלופדי.

איננו יכולים להכניס לתוכו חינוך וידע, לפתח בו תחושות, תגובות ורגישות מיד לאחר לידתו, אלא רק בשלבים, בהדרגה, במידת ההתרשמויות שהוא רוכש ובמידה שבה הוא מייצב את עצמו כאישיות.

תהליך זה משתרע על פני 20 השנים הראשונות של חיי האדם, ואפילו יותר. וגם כשאנחנו הופכים למבוגרים, אנחנו ממשיכים ללמוד ולהתפתח, וכשאנחנו מזדקנים, אנחנו מצטערים על דברים שלא ידענו מראש.

תהליך מקביל של התפתחות מתרחש איתנו בזמן לידה וכניסה לעולם הרוחני. ההבדל היחיד הוא שאני כבר קיים בעולם הזה, וזה מפריע לי מאוד!

גם בעולם הרוחני אני נצרך לאבא ולאימא רוחניים, לסביבה, לצעצועים, ללימוד, לחינוך ולהסברים. אם לא אקבל דוגמאות, לא אהיה מוכן לצאת לעולם הרוחני – הוא לא יתגלה בפני, ואני לא אבחין בו.

בעל הסולם כותב על כך במאמרו "מבשרי אחזה אלוקי": כמו שלא יוכל לקיים גופו בעולם מבלי שיהיו בידו ידיעות בשיעור מסויים מסדרי הטבע הגשמיים, כמו כן ממש נשמתו של אדם אין לה זכות קיום בעולם הבא, זולת בהרכש לה שיעור ידיעות מסדרי טבע מערכות עולמות הרוחניים".

דמיינו לעצמכם, שהיו משאירים את הוולד לשכב במיטתו, מבלי לספק את צרכיו, מלבד לנחוץ לקיומו. הוא היה נשאר חתיכת בשר.

לא נוכל להתפתח אם לא נקבל התרשמויות חדשות למיניהן בכל פעם. אפילו שאיננו מבינים אותן. כמו אותו תינוק, כדי לגדול עלינו להתמלא בהשפעות חיצוניות שונות.

הוא הדין גם ברוחניות. כדי להתפתח עלינו להתמלא בהשפעות שונות – חיצוניות, כלומר כאלה שמגיעות מהעולם העליון. אבל כיצד נוכל לעשות זאת? הן הרי לא קיימות בעולמינו?!

אנו מקבלים השפעה "חיצונית" כזו מספר הזוהר, ולכן הספר הזה מיוחד כל כך. אם האדם קורא בספר הזה או מאזין לקריאה בו – בלי קשר לכמה שהוא מבין – הספר הזה ממלא אותו בהתרשמויות שונות מהעולם העליון הלא נודע. שום ספר אחר לא משפיע כך על האדם.

במידת הלימוד בספר הזוהר, נתחיל לקבל ממנו התרשמויות, נאגור אותן, הן יכנסו לתוכנו, ויטפלו בעצמן בהתקדמותנו.

מובן מאליו שנלווה את הקריאה בהסברים קצרים, כדי לספק לאדם קשר כלשהו לכתוב בו.

אבל למען האמת, האדם יכול לקרוא אותו גם ללא הסברים, אלא רק עם רצון להבין אותו – בדומה לתינוק, שמביט בעולם בעיניים פקוחות לרווחה ורוצה להכיר אותו, לדעת הכול, מפני שהטבע אינו מאפשר לו להישאר רגוע לרגע.

אם נפתח את הרגשות שלנו, את הלב והמוח שלנו, כדי לספוג לתוכנו את כל מה שיוצא מהספר הזה, בדומה לתינוק שסופג את עולם הזה בעיניים נלהבות, נוכל להתקדם רוחנית.

ואין זה משנה אם יש לאדם מוח מבריק או קשיי למידה, אם הוא עצלן או זריז, רציונאלי או רגיש – כל אחד יקבל מהספר הזה את ההתפתחות האופטימאלית עבורו.

מתוך שיעור על ספר הזוהר, 23.11.2009

רשומות קודמות בנושא:
פתחו לי את הדלת לרוחניות!
מה מתגלה בעת הקריאה בספר הזוהר?
ספר הזוהר – המפתח לכניסה לעולם העליון

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/lCPmo

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest