דף הבית / חינוך, ילדים / מתוקן = מאוחד

מתוקן = מאוחד

העיקרון הראשון בחינוך: "הטבע מאוחד, אנחנו מנוגדים לו".

חלק ראשון: "האנושות כגוף אחד": מחקר הטבע והחברה מגלים שכולנו קשורים זה לזה. האנושות מהווה גוף אחד, מערכת אחת בתוך מערכת הטבע. כראוי לפרטים בגוף חי, עלינו להתאחד בינינו, מעל כל ההבדלים, לשם טובת הגוף הכללי.

היום אנחנו מגלים זאת בהדרגה ולכן אנחנו קוראים למצב הנוכחי של האנושות "גלובלי" ו"אינטגרלי". גלובלי, מפני שבימינו בהכרח מתגלה הקשר ההדדי בין כל אוכלוסיית העולם. בין כל חלקיה, על כל גווניה, במה שלא יהיה, הקשר מתגלה כגורם הכרחי. זה מגיע מצד הטבע. העניין כאן הוא לא הרצון שלנו להיות או לא להיות מקושרים הדדית. זאת פשוט עובדה: מיום ליום אנחנו מגלים יותר קשרים בינינו.

נשאלת השאלה: האם הקשר הזה היה קיים גם קודם? או שקודם אנחנו היינו מנותקים, ורק עכשיו הקשר שלנו נוצר ומתגלה? את השאלה הזאת צריך לחלק לשני חלקים. מצד אחד אנחנו תמיד מחוברים ונמצאים בחיבור מלא ושלם. זהו מצבנו ביחס לבורא, והוא אינו ניתן למדידה. החיבור הזה נקרא "אין-סוף": מצב אינסופי, עולם אין-סוף, מלכות אין-סוף. אנחנו עוד צפויים להגיע אליו בהרגשה.

על אף שעכשיו האנושות כולה נמצאת בשלבי ההתפתחות. לאורך כל ההיסטוריה התפתחנו בדרגות הדומם, הצומח והחי. הגענו לדרגת האדם, ולאחר מכן בדרגה הזאת עברנו את אותן תת-הדרגות: הדומם, הצומח והחי – עד שהגענו לעידן המודרני, למדרגת "האדם שבאדם". וכך עברנו את כל תהליך הכנת האדם והתחלנו לפתח בתוכנו את האדם. "האדם שבאדם" היא ההשתוות לבורא שהיום עלינו לרכוש. ההשתוות לבורא או הקשר הגלובלי והאינטגרלי בין כולנו – זה היינו הך. אנחנו ניצבים היום בתחילת שלבי החיבור המבורר, המטרתי, הרצוי. זה מה שצריך להיות מצידנו.

לכן החשבון איתנו עכשיו נערך לא ביחס לעולם אין-סוף, אלא ביחס לכמה שאנחנו מבינים, מודעים ומוכנים לקבל את צורת החיבור שהטבע או הבורא מציבים לפנינו.

אל תנסה להיות צדיק, כפי שאתה מתאר לעצמך. עליך להיות מתוקן, בהתאם לתנאים שבהם אתה נמצא. ו"מתוקן" פירושו מאוחד. כתבו לנו דבר אחד בלבד: להתאחד בינינו. בדרך לאיחוד אנחנו עוברים את השלב של להשפיע בכוונה על מנת להשפיע ("מה ששנוא עליך, לא תעשה לחברך"), ולאחר מכן את השלב לקבל בכוונה על מנת להשפיע ("ואהבת לרעך כמוך"). אך העיקרון אינו משתנה: כל החינוך של האדם הוא בחיבור עם הזולת. הטבע מתגלה לנו כיותר ויותר גלובלי, ולכן גם אנחנו צריכים להיות גלובליים ולהתאחד איתו.

מתוך שיעור בנושא עקרונות החינוך הגלובלי, 16.03.2011

ידיעות קודמות בנושא:
להביא לכל אחד את עקרונות החינוך
מה הטבע דורש מאיתנו?
אל תאחל רע לאחרים

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/0wgHw

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest