משחק בגומי

אני חושב שאנחנו כבר יכולים לצאת לשלב החדש, להרגשה החדשה. ההרגשה היא שאני נמצא בקבוצה, באיחוד, במסה של החברים. ואם אני מרגיש שיוצא או נפלט משם, אז זהו היצר הרע.

כך הבורא משחק איתי, הוא מרחיק אותי מהקבוצה כאילו שמותח אותי כמו גומי, כדי שאני ארצה לחזור ואצעק עליו: "מה אתה עושה!?". בכל פעם, היציאה הזאת מהאיחוד מורגשת בי בצורה יותר ויותר חזקה ואני צועק: "אל תעשה את זה! תחזיר!". מצבים כאלו, כמה שזה יראה מוזר, קושרים את האדם עם הבורא. דווקא בפעולה הנגדית הם מאפשרים לי לראות שזה הוא שמשחק איתי דרך היצר הרע. משום שהבורא מלכתחילה אמר למשה: "בוא אל פרעה".עכשיו אני גם מרגיש שאני נמצא במרכז הקבוצה ואילו הוא "מותח את הגומי לאחור", תולש אותי משמה. הוא נותן לי הרגשה מתאימה ואני מיד מגיב ונמשך חזרה. והוא שוב פעם מוציא אותי החוצה ואני שוב מגיב. והשאלה כאן, היא ברגישות שלי למתיחה, עד כמה אני מתנגד בכל מקרה ספציפי שאני מקבל?

אנחנו מתחילים לשחק והיצר הרע הופך עבורי ל"עזר כנגדו". אני לומד את הפעולות שלו בצורה כזאת שהוא מגלה לי את הרע שלי ומוציא אותי מחוג החברים. בסופו של דבר, הבורא מגלה לי את ההיקף שמקיף את המרכז, את כל "המלכות" בכל מיני זוויות ואבחנות. ואני פעם אחר פעם משחק איתו, מתנהג אחרת ומתנגד אחרת. אבל העיקר זה שאני מזהה בכל מה שמתרחש את המשחק שלו.

יצר הרע, זה הכוח שאותו אנחנו חייבים לרכוש כיסוד, שמעליו אנחנו מגלים את הבורא. ואיפה עוד נוכל לגלות אותו?.

לכן, בכל פעם שהוא מוציא אותי ממרכז הקבוצה שאיתה התחברתי, היציאה הזאת מקנה לי "שטח" חדש לעבודה שבו אני והבורא יכולים להבין ולהרגיש זה את זה כמו שותפים למשחק. במשחק הזה אנחנו פעם יריבים, שונאים ופעם חברים. המצבים והיחסים כל הזמן משתנים ומתחלפים ברצף של חיבורים והתנתקויות. אנחנו משחקים וזה לא סתם משחק, אלא זה המשחק של החיים.

שאלה: כדי לנהל את המשחק הזה, האדם זקוק לאיזה שׂכר…

תשובתי: קודם כל להשתמש בקינאה. אם אני אפסיק לשחק, אז אפגר אחרי כולם. התמריץ הזה הוא מאוד פשוט ומובן. לא במקרה נאמר שקינאה, תאווה וכבוד מוציאים את האדם מהעולם הזה. אני חייב להשתוות לחברים. הם הקדימו אותי בהרבה, הם כולם כבר שם ב"השפעה" ואילו רק אני לא. הדחפים הפשוטים האלו נמצאים בכל אחד.

מתוך שיעור על מאמרו של רב"ש, 26.10.2012

ידיעות קודמות בנושא:
בוא אל פרעה
בדיקה על ידי מעשה
המשׂחק של הבורא

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/jCI2W

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest