דף הבית / משבר עולמי / מרקס צדק!?

מרקס צדק!?

מרקס החשיב את הקפיטליזם כמערכת לא יציבה, כי בתוכו קיימת מגמה של עליות וירידות יותר ויותר גדולות, ולכן בטווח הארוך הקפיטליזם אמור להרוס את עצמו על ידי השמדת הבסיס החברתי שלו, אורח החיים של מעמד הביניים, והורדה של רמת החיים שלו עד לרמת החיים של פועלים.

הקפיטליזם הוא השיטה הכלכלית המהפכנית בהיסטוריה שמשנה את המותגים, החברות ומגזרי התעשייה. הם נוצרים ונהרסים ברצף בלתי פוסק של חדשנות, ויחסי האנוש מקבלים צורות חדשות.

הקפיטליזם הציע לכל החברה כולה את מה שהיה בעבר רק לבורגנות – שגשוג, ביטחון וחופש. כולם היו יכולים להיות מעמד הביניים. אבל ב- 30 השנים האחרונות במדינות המפותחות, מתרחשים תהליכים הפוכים: להמונים אין ביטחון בעבודה, אין מקצועות שהיו בעבר, אין קריירה לכל חיים, אין פנסיות וחסכונות, רוב האנשים הופכים לפועלים קשי יום.

150 שנים מאוחר יותר, אנחנו מוצאים את עצמינו בעולם שמרקס חזה – עולם שבו החיים של כל אחד יכולים להתדרדר בבת אחת. השכבה הדקה של החברה צברה עושר, אבל גם הוא אשליה, אין "חוף מבטחים", המשבר הפיננסי הורס הכול. המטבע והממשלות יפלו, כי הסיכונים מועברים למדינות, את החובות לא ניתן לשלם, ייפטרו מהם באמצעות האינפלציה, שתוביל לעוני המוני.

  ידיעות קודמות בנושא:
סופו של הקפיטליזם
כסף קונה את הכול?
מרקסיזם – לא מה שחשבנו

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/0Qg13

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest