מפלצת מאחוריי

שאלה: במאמר ה"ערבות" בעל הסולם מתאר את המצב המתוקן של עם ישראל שחי על פי חוקי ההשפעה ומשמש דוגמה לשאר העמים. אבל נכון להיום, האירועים מתפתחים כאילו בכיוון הפוך: ישראל נמצאת בסביבת עמים וארגונים עוינים, היחסים עם ארה"ב מתקררים, ובכלל המצב מתדרדר מחודש לחודש. כיצד ממצב זה עם ישראל יכול להגיע למצב של "ואהבת לרעך כמוך"?

תשובתי: קודם כל, מאוד ברור לי שאנחנו נמצאים בתוך הכוח העליון שמקדם אותנו בצורה ברורה מאוד, בהתאם לתוכנית הנקובה מראש. אנחנו יכולים לשנות מעט את התוכנית הזאת אם נעבור מ"דרך ייסורים" ל"דרך תורה", כלומר, נזרז את הזרימה הטבעית של התהליך. אבל, בעצם, התוכנית כבר קיימת ופועלת.

כאשר התורה מספרת לנו על התהליך הזה, למשל, על כך שבני ישראל נודדים במדבר סיני, היא מדברת על הדרך הטבעית שהאירועים מתרחשים בדרך "בעיתו". במקרה הזה, בכל שלב צפויים לנו מכות וייסורים, ואחרי זה פעולות תיקון כלשהן.

אף ספר קבלה אינו יכול לספר על הדרך השנייה, על התיקונים שיבואו במקום המכות מלמעלה, כאשר אנחנו בעצמנו מושכים אלינו את המכות הפנימיות – בדומה לחכם שרואה את הנולד, כמו זקן שהולך עם הגב כפוף שמראש מחפש את מה שאיבד. התורה אינה יכולה לספר על כך – היא מספרת רק על מה שנידון מראש. למשל: "בשלב הנוכחי עליך לעבור ייסורים כאלה וכאלה, נתנו לך עשר מכות עם מקל".

אני יכול לתאר את התמונה: רצון לקבל אגואיסטי עומד מעליי, כמו מפלצת מפחידה ומכה בי עם מקל ענק. זהו היצר הרע שלי.

ובכן, התורה מספרת לי על איזה צער עליי להרגיש כל פעם כדי להתקדם ממדרגה למדרגה. והמכות האלו מתאימות בדיוק למדרגה הבאה.

ואני יכול לתאר לעצמי מראש את היצר הרע הנורא, לשנוא מראש את האגו, את השונא שלי. אני יכול להרגיש את המכות שלו בעזרת השפעת הסביבה, שמספרת לי על גדלות המטרה ועל שפלות מצבנו הנוכחי, מלא סבל וייסורים. הכול תלוי בהכרת גדלות המטרה ושפלות עצמית, עד כמה אנחנו נצליח לתאר לעצמנו את הפער הזה. אם בצורה כזאת אנחנו נצליח לשנות את המכות של האגו, אז קדימה, אנחנו כמו על מדרגות נעות, נעלה למעלה בצורה חופשית.

העיקרון הוא לשנות את "דרך הייסורים" ל"דרך התורה". הייסורים מאלצים אותנו להיות תחת שליטת הטבע העיוור, מפני שהבורא נסתר. עד שתבין מהיכן מגיעות המכות, עד שתמצא כיצד להימלט מהן בעזרת החיבור בקבוצה… הדרך הזאת ארוכה מאוד. בכלל לא קל להחכים תחת מהלומות – אנחנו רואים זאת על פי דוגמת העולם המודרני.

אבל אם אתה תרצה להתקדם מייד בעזרת הקבוצה, אתה חייב למשוך את המאור המחזיר למוטב. אז, אתה פועל יחד עם החברים ועם האור, וכולכם עולים למעלה.

כלומר, עלינו להחכים ולהבין שמדובר על תהליך התפתחות, שעם ישראל חייב להגיע למדרגה המתאימה לו ולהראות לאנושות את השיטה שהוא שמר עליה עד לזמן המתאים.

השנאה של אומות העולם כלפי עם ישראל אינה מקרית: הם חושדים בצדק שאנחנו מסתירים משהו. הגיע הזמן "להתחשבן" איתם: "בבקשה, זה מה שיש לנו. אתם חושבים שאנחנו מנהלים את העולם, אז הביטו, הנה השיטה. אתם צודקים במשהו, אנחנו באמת מיוחדים, אנחנו באמת נבחרנו לתפקיד מיוחד – להעביר לכם את שיטת התיקון. תסתכלו, הנה הדוגמה. תתחברו ואנחנו נעזור לכם".

אומות העולם ירגישו בעצמם את הצורך בכך, בעצמם ירצו זאת, בעצמם ישתוקקו לזה. הרי ישראל, הם חלקים של גלגלתא ועיניים שכתוצאה מההתכללות הכללית משפיעים על כולם. מכאן גם "ההשפעה היהודית" בעולם.

שאלה: אבל עם ישראל עדיין לא מודע אפילו לכך שיש לו את שיטת התיקון.

תשובתי: נכון. לכן, יש בישראל קבוצה שיודעת ומבינה זאת, שמרגישה שזאת קריאת הזמן. בשבילה אלה לא מכות, לא איומים, אלא הזדמנות להתחבר ולממש את ייעודה.

ועלינו לעשות זאת – להביא לכל המעוניינים, ובמיוחד לעם ישראל, את הידע על כך שהגיעה השעה: "אנחנו עולים ל"דרך ייסורים", אבל יש לנו הזדמנות לעבור ל"דרך תורה", דרך האור, דרך התיקון של היצר הרע. אז בואו נבחר בדרך הקצרה והנעימה במקום בדרך ארוכה ונוראית".

אז הכול יסתדר ולא נרגיש שום מחסור. רק תמלא את תפקידך כלפי העולם – ואתה תראה כיצד הוא יתחיל לעזור לך בהכול. אם למשל, תצטרך בניין גדול כדי ללמד אנשים, יגיע אחמדינגא'ד ויבנה אותו. יתנו לך את מה שחסר – רק תקיים את ייעודך.

אם אתה מתפזר לדברים אחרים שונים, אז הכוחות מתפזרים והתפקיד נעלם…

מתוך שיעור על פי מאמר ה"ערבות", 19.10.2012

ידיעות קודמות בנושא:
מתי נביא יעבור על ראשי ההרים
עם ישראל: דברי הימים של העליות והירידות
הרגע המכריע בהיסטוריה

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/wBxgt

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest