מעבר לאגו

Laitman_2011-06-10_2472_w.jpg

אנחנו מניחים שהתהליך שלפנינו מורכב ממספר חלקים.

חלק ראשון – בעזרת מדענים אנחנו נסביר לאנשים את המצב שנוצר.

כל אחד מרגיש ברמה האישית, שהדברים אינם מסתדרים. מתוך כלי התקשורת יודעים מעט על האירועים השוטפים ועל מצב העניינים הנוכחי. עם זאת, אנחנו עדיין לא גילינו את התמונה הכללית, את המגמה הכללית. תחילתה לפני זמן רב בימי "מועדון רומא", שלפני ארבעים שנה הזהירה מפני סיום ההתפתחות של חברת הצריכה. ועוד לפני, בשנות העשרים של המאה הקודמת דיבר על כך המדען הדגול, איש האקדמיה ורנדסקי. בימינו, למעשה כל מדען, מתוך עמדתו, מתוך התחום המדעי שלו, מספר לנו על צדדיו של המשבר הכללי שנקלענו אליו.

לכן, לאנשים שנכנסים למערכת הלימוד והחינוך שלנו, שמיועדת לשנות את החברה ולהביאה לחיים שלמים חדשים, עלינו קודם כל להסביר את התמונה הכללית, שמצטיירת על בסיס מחקרים מדעים ומתוך מסקנות מדעיות שנובעות מכך.

חלק שני – ההשכלה הכללית בחסות הארגון שלנו. אנחנו מסבירים את הטבע האנושי הכללי, את האופי של החברה, את המגמה הכללית ואת הסיבות שהביאו אותנו לנקודת התפתחותנו המיוחדת הנוכחית. הנקודה הזאת מונחת בתכנית של הטבע ומסמלת לידה יוצאת דופן לחיים חדשים, בלתי רגילים. לא צריך לראות במשבר בעיה, מכשול – להיפך, הוא מסמל דרגת התפתחות חדשה של האדם ושל החברה.

שני החלקים הקודמים שייכים להשכלה הכללית, והחלק השלישי – זהו כבר שינוי מעשי של האדם לקראת החיים החדשים. כאן אנחנו מסבירים כיצד להחליף את המנוע שמונע בעזרת האגו. הרי עכשיו הדלק משתנה – ודווקא בגלל זה אנחנו נעצרים, איננו מסוגלים להשתמש בו. אנחנו כאילו לוחצים על הגז, אבל לתוך המנוע שלנו, לתוך הרצון לקבל, יותר לא נכנס תענוג אגואיסטי.

במקום זה, מגיע אליו תענוג מהשפעה, ובעזרתה המנוע לא פועל, לא משנה כמה תלחץ על הגז. לכן, עלינו לשנות את המטרה, כדי שכל אדם והחברה בכלל יראו את החשיבות והערך העליון בהתקדמות לעזרה הדדית, בהשפעה זה לזה, בחיבור, כפרדיגמה הפוכה מההתפתחות הקודמת.

מדובר על מהפכה מוחלטת ביחס של האדם לסביבה, כלפי האנשים האחרים, כלפי עצמו, כלפי הטבע. זה לא פשוט, ולבד בלתי אפשרי לעשות זאת. הרי המטרה הסופית היא חיבור של האדם עם כולם, בדומה למערכת גלובלית אינטגרלית שמתגלה לנו היום, שבה כולנו קשורים זה עם זה. החלק החינוכי מוקדש גם לקשר בינינו, אך כאן, בסעיף החינוך, אנחנו נדבר כיצד ליישם אותו בחיים, כיצד לקרב את האדם לזולתו, כדי שהוא יהפוך לחלק שווה זכויות בחברה ויהיה נאמן לה. החברה תהיה עבורו בית, סביבה קרובה, שבה הוא "יתמוסס", לאחר שירגיש שהחברה זה הוא עצמו.

את החלק המעשי הזה בליווי ההסברים אנחנו מיישמים בתוך קבוצות, דרך אירועים חברתיים. אם את החלקים הראשון והשני אפשר ללמוד לבד בנפרד, אז את החלק השלישי מממשים בתוך קבוצות מיוחדות בפיקוחם של מומחים. אפשר בחיבור וירטואלי דרך האינטרנט, אבל רצוי להתאסף פיזית: במתנ"סים, מועדונים וכולי, בנוכחות מדריך מוסמך.

כך האדם יתחיל בשינוי הפנימי הראשון שלו, כדי להיות חלק אינטגרלי מהמנוע החברתי החדש שיחליף את הישן. עכשיו הדלק הוא כוח ההשפעה, והמנוע, כלומר, כלל החברה האנושית, פועל על פי עקרונות חדשים של שיתוף פעולה אמיתי, עזרה הדדית, בהתאם לכוח ההשפעה.

ברור שכאן צריך להסביר לאנשים, לאיזו דרגה אנחנו עולים כתוצאה מכך, מה נשיג בחיים החדשים גם בקנה מידה פרטי וגם חברתי כללי, אילו הרגשות אנחנו נגלה, כשכל אחד מאיתנו ירכוש הרגשה אינטגרלית. הרי אז האנושות כולה תהיה לנחלת הכלל. כאשר האדם מתעלה, הוא יוצא למרחבים אינסופים, פורץ מתוך ההגבלות האגואיסטיות של זמן, תנועה ומרחב, וקובע לעצמו בסיס שלם, נצחי…

יתכן שהיום זה נראה לנו לא ממש אמיתי, אבל זה מפני שכולנו עדיין נמצאים בשליטת תפיסת מציאות ישנה, אגואיסטית, מוגבלת על ידי רצונות פרטיים של האדם. למרות זאת, כבר יש לנו הוכחות חותכות ממדענים, פסיכולוגים, סוציולוגים וכולי, לכך שאם כל אדם יתחבר עם הזולת, הוא באמת ירכוש תפיסת מציאות חדשה.

אני הייתי מכנה את זה "קפיצה קוונטית" – הרי זה נמצא מחוץ לחומר, מעל הטבע הנוכחי שלנו. הפיסיקה הקוונטית, האסטרונומיה ושאר מדעים שחודרים לעומק החומר, מגלים שם גבול כלשהו שאותו אנחנו לא יכולים לפרוץ. אולם, מעברו קיים משהו – מציאות חדשה, אחרת, חיים חדשים. ואנחנו יכולים בכל זאת לפרוץ את הגבול הזה, את המחסום הזה, בעזרת הרגשות החדשות.

עם זאת, אנחנו לא נפרדים ממה שיש. החברה, המשפחה, התעשייה – הכול נשאר. אנחנו רק מרחיבים את תפיסתנו, הופכים אותה לבלתי מוגבלת, מתעלים מעל המגבלות הפרטיות, האישיות של כל אחד לקיום בלתי מוגבל. כאשר האדם יוצא מתוכו דרך החברה, הוא נעשה כלי בלי תחתית…זהו החלק השלישי שהעיקר בו הוא פעולות קבוצתיות.

יש בהן מרכיב פסיכולוגי: בעזרת הרבה חומר הסברתי האדם לומד לשתף פעולה מעשית עם הסביבה, עם החברה.

אך זה עדיין לא הכול: כאן מסתתר מרכיב אחד נוסף, מתקדם יותר, ויתכן שאפילו חלק רביעי -אם האדם כבר מוכן לשמור על הקשר החדש באיזון ובחיבור בין כולם, אז מסבירים לו כיצד לפתח את הרצונות הפרטיים החדשים שלו, על מנת לבצע את "הקפיצה הקוונטית" בתוך ההכרה, בתוך הרגש, בתוך התפיסה – קפיצה לתוך מימד חדש שמתגלה מעבר לעולם האגואיסטי. זאת העבודה הפנימית של האדם כלפי הקבוצה וכלפי הכוח האוניברסלי, ששולט בטבע כולו. הוא שולט בכול, מסדר ומתכנן את הכול. מתחילת היקום ולפניו, עד סופו ומעבר הוא שולט עלינו ומנהל אותנו.

מעבר לגבולות של היקום שלנו, לפניו ואחריו, נמצא ה"תחום" של כוח ההשפעה. והיקום בנוי כולו מכוח הקבלה. ולכן, כאשר מפתחים בעזרת החברה ובעזרת הקשר הנכון עם הזולת, את כוח ההשפעה האישי שלנו, אנחנו פורצים מעבר לגבולות של היקום שלנו, מוצאים את עצמנו מעבר לנקודת המפץ הגדול, שהייתה התחלתו, ושוקעים בתוך חומר שונה שבו גם הרצון לקבל וגם הרצון להשפיע נמצאים בשליטתנו. אז אנחנו באמת נוכל להיות שלמים, נצחיים כמו הטבע הכולל.

לכן, צריך לראות ברגע הנוכחי נקודה מיוחדת לתחילת השינוי. עלינו לשמוח שאנחנו סוף סוף הגענו לזה ואין צורך יותר לרדוף אחר מטרות זמניות שונות. עכשיו אנחנו ניצבים באמת מול כניסה למימד נצחי אינסופי, שהתקרב אלינו.

אני מאחל לכולנו לממש בהצלחה את שני הסעיפים הראשונים: הכשרה וחינוך, כלומר, שינוי פנימי. הצלחתנו תלויה רק באיחוד בינינו, בהתארגנות בינינו לחברה גדולה של האנושות כולה או בתוך קבוצות שמרכיבות אותה, בבניית יחסים טובים, נוחים, ובתחילת ההתקדמות, נגלה את השלב הנפלא שלפנינו.

אני בטוח שמיום ליום אנחנו נראה ברור יותר כמה החיים שלנו יפים, לאילו שינויים נפלאים אנחנו נכנסים. ורק בנו תלוי באיזה קצב אנחנו נעבור, עד כמה קלים ונעימים יהיו השלבים בדרך ללידה בעולם החדש, שנועד להשלים את מה שיש לנו כאן ועכשיו.

מתוך שיחה מס' 20 על "החיים החדשים" 28.03.2012

ידיעות קודמות בנושא:
חזרה ארוכה הביתה
קורס בחינוך הרמוני
אפקט המסה

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/IK5UW

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest