ממה מפחדים?

בעל הסולם, מאמר "גילוי טפח וכיסוי טפחיים": "סודות התורה מתבארים רק ליראי שמו ית', השומרים על כבודו ית', בכל נפשם ומאדם."

שאלה: האם יש קשר בין פחדים אישיים לבין יראת ה'?

תשובתי: פחדים אישיים ויראת ה' מקושרים ביניהם כסיבה ומסובב.

הבורא נותן לנו פחדים בחיים הגשמיים, שזה נקרא "ייסורים", שהם כולם, למעשה, מהות הפחדים. יש פחד מחוסר מילוי, מחוסר קיום, פחד לגורל הילדים שלנו, וכולי. ואחר כך, על ידי הלימוד, על ידי קבלת המאור המחזיר למוטב, אנחנו בהדרגה עולים מעל זה לאותה הדרגה שבה עוברים מהפחדים דעולם הזה לפחד רוחני.

ההתקדמות על ידי פחד גשמי נקראת התקדמות "בעיתו", על ידי הזמן, על ידי "מכבש ההתפתחות". כך מתפתחת כל האנושות. אבל אנחנו רוצים להתפתח על ידי סוג שני של פחד. איך אפשר לרכוש את הפחד הזה, האם אני יכול להגיע לזה שאני משפיע לבורא?

אנשים שנשמתם יכולה ומסוגלת להגיע לסוג כזה של פחד, הם מגיעים לקבוצה ומתחילים להתפתח. הם צריכים להחליף את הפחדים האישיים שלהם, לפחד, האם הם יוכלו להשפיע לקבוצה, לחברים, ודרכם לבורא. "עכשיו אני לא יודע מיהו, אבל אם אני אסתדר עם החברים, אז בטוח שאני אסתדר גם איתו". אם אנשים מוכנים ויכולים לעבוד בצורה כזאת, בפחד כלפי הקבוצה, כלפי הקהל הרחב, כלפי ההפצה, בשאיפה לצאת מחוץ לעצמם, מחוץ לאינטרסים הפרטיים שלהם, אם הם ניגשים למימוש של האפשרות הזאת שניתנה לנו בעולם הזה, אם הם בונים את אותה התבנית שאיתה אנחנו יכולים להיכנס לעולם הרוחני, אז הם מתקדמים.

כך הפחד האישי מתחלף לפחד הרוחני, שזה הפחד הכללי.

מתוך שיעור על המאמר "גילוי טפח וכיסוי טפחיים" של בעל הסולם, 13.12.2013

ידיעות קודמות בנושא:
הפחד שהופך ליראה
היראה העיקרית
הדאגה לפני הכנס

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/nh1P6

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest