מכת המאה

שאלה: כל אדם במשך כל חייו נמצא בחיפוש אחר האושר. אנחנו מחפשים את מה שיכול להביא לנו שמחה, אהבה, התרוממות רוח, שלווה. באורו של הנושא הזה קיים רצון לפנות לספרו המפורסם של שלמה המלך, "קהלת", שקיים אלפי שנים.

קודם כל, הייתי רוצה להבין, למה הסיפור הזה מתרחש דווקא עם שלמה המלך, ועוד בתקופה של שפע מוחלט? איזה מסר מועבר בסיפור הזה?

תשובתי: מה זה "הבל הבלים"? זו השפעה ויחס טוב שנובע מהאדם. המילה "הבל" מסמלת אדים, ההבל שיוצא מפיו של אדם, היחס שלו לזולת, "אור חוזר", שעל ידו הוא מחזיר לעולם את היחס הטוב.

רק בזה תלויים ההצלחה והאושר שלו בעולם. שלמה המלך מלמד אותנו, כיצד בעזרת ה"הבלים" הללו, שאנחנו יוצרים על ידי היחס שלנו זה כלפי זה, אנחנו משיגים אושר.

שאלה: אני מקרין על הסביבה, והסביבה מקרינה עליי בתגובה?

תשובתי: כן. הכול תלוי ביחס שלי. העולם קיים מחוצה לי ואני לא מכיר אותו. אבל אם היחס שלי כלפיו הוא כזה שאני כל הזמן לוקח מתוכו לעצמי, אז הוא נראה לי חשוך. אני כל הזמן מחפש מה עוד אפשר לקחת לעצמי, וכתוצאה מזה נשאר ריקן. ולהיפך, אם אני פועל דרך מה שנובע ממני, אז אני משיג אושר.

שאלה: אבל בדרך כלל אנחנו מבינים את הביטוי "הבל הבלים" כמשהו חסר תקווה.

תשובתי: מפני שאנחנו דנים בתוך האגו שלנו.

שאלה: למה שלמה הגיע למסקנה שאף פעם שום רכישה גשמית לא תמלא את האדם באושר?

תשובתי: בצורה כזאת אנחנו רק מרחיבים את כלי הקבלה שלנו, את הרצון להתמלא. כאשר אני רוצה לקנות משהו, למלא את עצמי, אז על ידי המילוי הזה אני מגדיל את הרצון שלי פי שניים. לכן כתוב, ש"אדם מת וחצי תאוותו בידו".

מה הכוונה "אדם מת"? ממית את הרצון לקבל. רציתי משהו, וקיבלתי את זה. יחד עם קבלת המילוי, הרצון שלי מת. נניח, שרציתי לרכוש בית. רכשתי. כמה שבועות או חודשים אני נהנה, אבל בהדרגה התענוג הולך וקטֵן, עד שנעלם.

שאלה: יש לי כזאת הרגשה, שאתה מדבר על אנשים שיש להם הכול והם מרגישים ריקנות. ואדם, שאין לו רווחה חומרית, בכל זאת משתוקק למשהו. במה יעזור לי הידע, שעשיר שקנה וילה תמורת כמה מיליונים אינו מרגיש תענוג כעבור שנה?

תשובתי: האנושות מתקדמת בהתפתחות האגואיסטית שלה, בכך שהופכת ליותר ויותר איכותית. העניין הוא לא בזה שאתמול רציתי דירה בת שני חדרים, היום אני צריך דירה בת ארבעה חדרים, ומחר וילה באזור יוקרתי. לא. הרצון שלנו מתפתח גם בצורה איכותית. הרצון שמתפתח בי היום, מפסיק להרגיש ברכוש את מטרת החיים. האנושות רואה שלא כדאי להתאמץ בשביל זה…

היום האכזבה מהחיים הרבה יותר חזקה מאשר חיפוש אחר מותרות ויוקרה. הפכתי להיות יותר אדיש ועצֵל. אני רוצה אושר, אבל איך שהוא בצורה וירטואלית. אני רוצה להרגיש אותו ישירות, ולא דרך בלוקים שנקראים "וילה", או מאגר מים שנקרא "בריכה". אני רוצה לקבל הרגשה יותר פנימית! בזה כל הבעיה, זאת מכת המאה!

לאדם, שבכל זאת מקווה שרכישות חומריות יביאו אושר, אין לי מה לומר. הוא רואה את החיים שלו בצורה כזאת: לעבוד, ובעוד עשר שנים לרכוש בית, שתי מכוניות, להקים משפחה, לחנך ילדים. הוא מחשיב את זה לחיים מוּסדרים ומאורגנים. במקרה כזה צריך לחכות עשר שנים, עד שהוא יראה שכל זה "הבל הבלים".

מתוך התוכנית "חיים חדשים", שיחה מס' 187, 23.05.2013

ידיעות קודמות בנושא:
למצוא את נוסחת האושר
מדריך להשגת אושר
מה זה אושר?

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/cQL3r

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest