מטרת החברה

אנחנו התאספנו כדי להניח יסוד לבניית קבוצה, בעבור המעוניינים ללמוד את חוקי הטבע ולפעול על פיהם. התפתחותנו מהווה דרך, המאפשרת לאדם להתעלות מעל להתפתחות הבלתי הכרתית, תחת לחץ כוחות הטבע בדרגת ה"חי", ולהגיע להכרת ההתפתחות המתאימה לדרגת ה"אדם". ההבחן בין דרגות ההתפתחות ה"חייתית" לבין ההתפתחות בדרגת האדם, טמון בהבנת תהליך ההתפתחות הטבעי שלנו ומימושו המודע.

דרגת "האדם" מסתכמת בכך שבמקום להתפתח על ידי הכוחות המחייבים של הטבע, האדם לומד את חוקי התפתחות הטבע ופועל על פיהם באופן מודע. בכך הוא מרוויח כפליים: הוא מתקדם מרצון ובמהירות, מבלי לחוות מכות, והוא מקבל בשמחה את כל השינויים שמתרחשים בתוכו. האדם חודר אל חוקי הטבע והופך לאדון לגורלו.

חשוב להבהיר, שסיבת כל הייסורים שלנו טמונה בחוסר ההבנה של חוקי הטבע ביחס לאדם ולחברה. אנחנו חוקרים ומסוגלים להבין את הטבע בדרגות החי, הצומח והדומם שלו, אך מכיוון שאנחנו נמצאים בעצמנו בדרגת ה"אדם", איננו מסוגלים להבין את הדרגה הזאת, כלומר את יחס הטבע אלינו. אנחנו יכולים לחקור רק את הדרגות שנמצאות מתחתינו.

הטבע עצמו אינטגרלי, שלם, והוא מפתח בהדרגתיות את כל חלקיו, ובכללם גם אותנו, למצב שכזה. עד לזמננו היינו נתונים להתפתחות קווית אגואיסטית רגילה, וקיימנו באופן אינסטינקטיבי את פקודות הטבע שבנו. אך לאחרונה, סיימנו את שלב ההתפתחות הקווית האגואיסטית שלנו ומעתה עלינו – על כל אחד מאיתנו ועל כולנו יחד – להידמות לטבע האינטגרלי. מטרת התפתחותנו הטבעית היא שנכיר את מהות הטבע, את תוכניתו ואת מטרתו.

מתוך מחקר החוקים שחלים על מערכות אינטגרליות אנלוגיות, עולה שעלינו להתאחד באופן מלא בינינו, בחברה מאוחדת, בהשפעה ובאהבה הדדית. אנחנו מכירים בכך שזה הפוך בתכלית לאגואיזם שלנו – לאותו הטבע שעימו נוצרנו. מטבענו, אנחנו חפצים רק במילוי הרצונות האישיים שלנו. בכך אנחנו הפוכים לדרגת התלות ההדדית המלאה, שאותה עלינו להשיג, על פי מחשבת הטבע.

אך דווקא באמצעות האיחוד בינינו, באמצעות פעולות ההשפעה ההדדית בינינו, בניגוד לרצון האגואיסטי של כל אחד מאיתנו, אנחנו בונים מודל שדומה לטבע, לתכונתו לתת ולמלא את כל חלקיו. מאמצינו להגיע להשפעה ולאהבה הדדית, מאפשרים לנו להקדים את השפעתם של כוחות ההתפתחות האכזריים והמחייבים ולהתקדם בעצמנו לעבר המטרה – האינטגרליות המלאה וההידמות לטבע.

אנחנו יכולים להתגאות בכך שאיננו מתפתחים באופן לא מודע, אלא באופן מודע; לא כתוצאה מבריחה מהמכות, כמו בעלי החי, אלא באמצעות השגת הכוח השולט בנו. התפתחות זו מעלה אותנו לדרגה הגבוהה ביותר של הטבע, להשגתו המוחלטת, להתמלאות בכוח העליון ביותר ובטוּב שקיימים בטבע.

אמנם טרם הגענו למטרתנו, אך יש לנו רצון להגיע למטרה. וגם זה צריך להיות חשוב לנו, למרות שאנחנו נמצאים עדיין בתחילת הדרך. עם זאת, אנחנו מקווים, שנגיע למטרה הנעלה הזו.

(על בסיס מאמרו של הרב"ש "מטרת החברה – א'", 1984, מאמר א', חלק א')

ידיעות קודמת בנושא:
על אהבת חברים
עבודתו הפנימית של המקובל, 18.05.2010
שיטה ממקור ראשון

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/cdFnj

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest