מחליפים תוכנה

שאלה: האם אפשר להשוות את השלב הנוכחי של ההתפתחות עם תקופת היניקה, עם השלב ההתחלתי של הבשלה כלשהי?

תשובתי: לא, כי היום אנחנו צריכים לשנות את השימוש בטבע שלנו. כשהתפתחנו בדרגות הדומם, הצומח והחי, וכן בדרגת האדם שבעולם הזה, לא שינינו את הגישה, אלא השתמשנו שוב ושוב ברצון האגואיסטי שלנו, כדי להשיג תועלת אישית בכל מצב ומצב.

החל מהמפץ הגדול ועד היום, הרצון השתכלל יותר ויותר בקבלה, והפיק יותר ויותר הנאה מכל רגע. החומר הצטבר לקרישים, הופיעו צורות החיים הפרימיטיביות הראשונות, שלבי האבולוציה התחלפו, צורות שונות הופיעו ונכחדו: כאלה שחיו בלהקות או ביחידות, והתרבו בדרכים שונות. תמיד ההתפתחות נעשתה בהתאם לסדר הרשימות, ובסופו של דבר היא שיקפה את הגדילה של הרצון לקבל.

אך השלב הנוכחי נבדל מכל שאר השלבים. היום אנחנו צריכים ללכת נגד הצורה שבה השתמשנו ברצון עד עכשיו. אנחנו נשתמש בו אחרת. מקודם פעלה בנו תוכנה של מילוי עצמי שהייתה מכוונת לתועלתנו האישית, ועכשיו אנחנו צריכים לעבור לתוכנה אחרת.

בואו נסתכל על זה מהצד, באופן אובייקטיבי ובלתי משוחד: מקודם פעלנו לפי תוכנה מסוימת ועכשיו היא משתנה. לא מדובר כאן על הרמה הפיזיולוגית, על הצרכים הבסיסיים של הגוף, אלא על מדרגת האדם, שבה עכשיו צריכה להתבצע הגדילה. בעבר האדם ניצל את כל הסביבה שלו לתועלתו, ומעתה הוא צריך להשתמש בעצמו לתועלת האחרים, חוץ מאותם הצרכים הבסיסיים.

אם כן, אין ברשותנו כזאת תוכנה, ולכן אנחנו צריכים קודם כל לרצות לרכוש אותה ולהתקין אותה. וזאת כל הבעיה שלנו. עד אלו ייסורים נצטרך להגיע כדי לרצות את זה? איך נוכל לראות שזה שווה את זה? כיצד נוכל להיות חדורים בנחיצות הזאת, כדי שאפילו אם יהיה לנו טוב, לא תתערער ההשתוקקות שלנו קדימה לשלב החדש? כיצד אוכל לרצות את הצורה הבאה לא מפני התועלת האישית שתצמח לי מהעלייה אליה, אלא מפני שארגיש בה איזושהי עליונות, שלמות שאינה נמצאת עכשיו בכלים הנוכחיים שלנו.

אני צריך לרכוש רצונות חדשים, שבהם אני יכול להקנות ערך מיוחד לתוכנה החדשה הזאת. אך בינתיים אין לי רצונות כאלה. וכאן צריך להבין, שרק כאשר המדרגה העליונה תתלבש בנו, נוכל להכיר את השלב הבא. במדרגה הנוכחית שלנו דבר כזה הוא בלתי אפשרי. ולכן ההתלבשות של המדרגה העליונה נקראת "סגולה", כי אנחנו רוכשים את מה שאיננו מוכנים אליו, מה שלא נמצא ולא מגולה בנו אפילו בצורה של עיבור.

זה המעבר שאנחנו צריכים לממש לראשונה בהיסטוריה של העולם הזה. הרצונות שלנו, שמגלים את הנחיצות של המדרגה הבאה, הם שנקראים "נברא", והוא קיים בפני עצמו. עד עכשיו רק המקובלים השיגו את המצב הזה. כל ההיסטוריה, כולל הירידה במדרגות העולמות הרוחניים, הייתה רק הכנה, תהליכים "מכאניים" שהיו מתוכנתים במערכת. רק עכשיו, הרצון החדש המיוחד, שנקרא "נברא", מוכן להופיע.

מתוך שיעור על מאמר שבעל הסולם פרסם בעיתון "האומה", 08.09.2011
ידיעות קודמות בנושא:
הערפל מתעבה, אך הכיוון כבר ברור
משהו גדול יותר מצעצועים
האגואיזם מתקרב לקו הסיום

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/QORbd

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest