מחכה לפירעון

שאלה: מה אנחנו יכולים להבין מספרי המקובלים, אם הם מספרים על מדרגות רוחניות?

תשובתי: כתוב, "לא החכם למד". הבנה או חוסר הבנה שלך, אינם קשורים כלל להתקדמות.

נניח, שלידך יושב אדם חכם שקרא במשך חייו המון ספרים. ומצידך השני יושב אדם, לא ממש חכם, אבל עם לב גדול. ישנם כאלה שלא מצטיינים לא ברגש ולא בשׂכל, ולאחרים יש גם את זה וגם את זה בשפע, אבל כל זה לא שייך להתקדמות. לא משנה אם אתה מבין את החומר הנלמד או לא.

צריך להבין רק דבר אחד, את העקרונות. האם אתה מסוגל לשמוע אותם במשהו? האם אתה יכול לעורר את עצמך לזה?

לפעמים קורה מצב כזה, שאתה רוצה לשמוע אותם, אבל לא שומע. אז, סבלנות והתמדה עוזרים בזה. אפילו שכולם כבר נכנסו לרוחניות והאדם מאחֵר בעשר שנים, אבל יחד עם זה הוא גם "מרוויח" יותר, בכך שרוכש את עמקות הבירור, ראיית התמונה הגלובלית. בקיצור, צריכות להיות התמדה וסבלנות. העיקר לא לעזוב את הדרך, להכניע את עצמך, מה שלא יבוא מלמעלה. כי בסופו של דבר, הבורא קובע הכול. ועל אף שזה לא פשוט, בזה האדם זוכה להרבה יותר.

בעל הסולם כותב על כך במאמר "תכונתה של חכמת הנסתר בכללה": "אדם הבלתי מפותח כל צרכו, לא יוכל לחכות לפירעונו זמן רב". אין לו סבלנות, כמו לילד, ורוצה לקבל שכר עכשיו, ואין לו כוח לחכות אפילו רגע אחד. "והוא בוחר בעבודות המשתלמות לו מיד, ואף אם יהיו במחירים נמוכים יותר". אפשר ללמוד להיות נהג מונית ולקבל תשלום מיידי מהנוסעים ללא שום דיחוי. ואפשר להקדיש שנים ללימוד, כדי להפוך להיות למשל מוזיקאי. "ואדם המפותח ביותר, יוכל להתאפק ולבחור בעבודות שמחירם גבוה, גם אם זמן פירעונם ממושך וארוך מאוד. ותדע, שזוהי אמת המידה לבעלי החכמה, כי דבר זה תלוי בהתפתחות חומרי של כל אחד, וכל מי שיכול להאריך זמן פירעונו, יכול להשיג מחיר יותר גדול".

מתוך שיעור על "מאמר לסיום הזוהר", 06.02.2013

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/eqcJT

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest