דף הבית / אקטואליה / מחבלים משכילים

מחבלים משכילים

הערה: מחקרים מצביעים על כך שהמחבלים משכילים הרבה יותר ממה שחשבנו. מבין המחבלים בשורות ה"מדינה האסלאמית", רק ל -17%  מהם אין השכלה תיכונית, ורבע מהם בוגרי אוניברסיטאות. כך הדבר גם לגבי מחבלים מתאבדים.

התייחסותי: העובדה שאנשים משכילים מצטרפים לדע"ש זו תופעה מעניינת מאוד. נדמה להם שבכך הם מוצאים רעיון שלמענו כדאי להתקיים, רעיון שנמצא ברמה של חיים ומוות ולכן הוא גדול בעיניהם. מדובר בתופעה אופיינית לאדם משכיל שמביט סביבו ורואה שבעולם מתרחשת נפילה שמובילה לשום מקום: העולם הולך לאיבוד, העולם נעשה רדוד, העולם מתבטל עד לאפס. האדם מחפש במה להיאחז בכדי שיהיה טעם לקיומו ופתאום מתחילים לפתות אותו. בנוסף לכך יש גם תמיכה של הסביבה, פתאום מופיעים חברים, חברה שיש לה רעיון משלה, והוא "נדלק"! לא התפיסה האידאולוגית עצמה מחזיקה אותו, אלא מה שמסביבה! מוכח שגם את האדם שמשרת בצבא, לא מעניינת המולדת כפי שצעקו בעבר: "למען המולדת"! מעניינים אותו החברים לנשק: "אנחנו הודפים התקפה, אנחנו מגנים על עצמנו, אנחנו כובשים!", כלומר אותה קבוצת אנשים מצומצמת שבה הוא מרגיש אחווה. זה חסר לאדם ושם הוא מוצא זאת. בארגון "המדינה האסלאמית" יודעים להשתמש בזה.

שאלה: איך אפשר למשוך אותם למקום אחר? האם ישנה אפשרות כזאת?

תשובתי: לשם כך חייבים להעלות את להט החיים עד לאותה הרמה שקיימת בארגונים אלה: מאבק, שיכרון במאבק, התלכדות, תעמולה של רעיון שמוביל ומצית את האדם באופן כזה שהוא כל הזמן יימצא במצב של מהפכה עולמית. לשם כך דרושים רומנטיקנים, נשמות מיוחדות, אבל בנוסף לכך גם מארגנים.

שאלה: כלומר דרוש רעיון חזק יותר, "רומנטי" ובוער שיוביל קדימה? האם קיים רעיון כזה?

תשובתי: הרעיון קיים אצלנו בחכמת הקבלה. לעומת זאת, אני סבור שב"מדינה האסלאמית, כמו תמיד, התהליך מוביל לקראת מצב שבו המהפכה תתחיל "לטרוף" את בניה. כבר עכשיו הם "אוכלים" זה את זה! אין ביכולתם להתאחד, מפני שאם הם יתאחדו תאבד להם הרגשת החיכוך, הרגשת ה"ניצוצות" שנוצרים בזמן עיסוקם. בזרמים מהפכניים מסוג זה מופיעה בדרך כלל כמות רבה מאוד של קבוצות קטנות והן כולן נמצאות בניגודיות, בוויכוחים. עבורם, אושר זה לעורר פחד בעולם. בכך הם רוצים לומר שהם מיוחדים וראויים למשהו. לכן הכול מתקדם לכיוון אחד, העולם נופל לתהום בכל המובנים, ואילו הם מרחפים מעליו כמו נשרים שבוחרים קורבנות חדשים, מתנפלים עליהם ותופסים. אין כאן שום רעיון סופי לא לאלה ולא לאלה. האופן שבו יתרחש גילוי הרעיון של חכמת הקבלה, זו כבר בעיה אחרת.

מתוך תכנית הטלוויזיה "חדשות עם מיכאל לייטמן", 10.10.2016

 

 

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/GOJF1

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest