דף הבית / קבלה לעם / התפתחות רוחנית / מה זה מעשר לפי התורה?

מה זה מעשר לפי התורה?

thumbs_dumy_100_wp.gif

שאלה: שמעתי שהפרשת מעשר או לפי דבריך " תשלום מעשר" הוא תנאי מחייב להתקדמות ברוחניות.האם עליי לשלם מעשר אם אינני עובדת ואני לא יכולה לבקש מבעלי שישלם?

תשובה: נושא המעשר תמיד מעורר הרבה שאלות.

אדם מוכן לבזבז יותר מ-10% מהכנסתו על פינוקים והנאות המובנות לו, אך לא על הנאה רוחנית שנסתרת ממנו עד שהוא עובר את המחסום.

המעשר מסמל את ה"מלכות" שבנשמתנו, שאותה אנחנו לא מסוגלים לתקן בכוחות עצמנו, לכן המעשר הוא חובה.

המעשר הינו מנהג מקובלים עתיק יומין. תלמידים מפרישים לרב חלק עשירי מכל הכנסותיהם.

כך היה נהוג גם בקבוצה של הרב שלי – הרב ברוך הלוי אשלג

מי שרוצה להיכלל בקבוצה העולמית ולקבל ממנה תמיכה רוחנית חייב להשתתף בהפרשת הכספים המשותפת למטרת הפצת חוכמת הקבלה בעולם. מימי אברהם ועד לחורבן בית המקדש השני עם ישראל הפריש מעשר כחובה, כי בתקופות אלו כל העם היה בהשגה רוחנית. גם בימינו נהוג לשלם מעשר, אך לא כחובה אלא מרצונו החופשי של האדם. איש לא בודק את הכנסותייך (פרט למוסדות המיסוי…).

על פי התורה מעשר הוא החלק העשירי מיבול השדות ומן הצאן המיועדים לצרכים הרוחניים של החברה.

בימים עברו היה נהוג להפריש מעשר מתבואת השדה, מפירות הגן, מהיין , מהשמן ומבהמה גסה ודקה. כל זה שימש לצורכי תחזוקת בית המקדש ולתשלום השכר של משמשיו(הלוויים). כל אדם מישראל היה מחויב בהפרשת מעשר, כולל המשמשים בקודש וגובי המעשר. אפשר לקרוא על כך במפורט בספרי ההלכה בנושא "תרומות ומעשרות".

יש 3 סוגי מעשר: לאלוקים, לעם ולמדינה (מסים). לכן מסים לא פוטרים מהמעשר והמעשר לא פוטר מהמסים.

בימי בית המקדש כל אדם מישראל היה מביא את המעשרות לבית המקדש שלוש פעמים בשנה, כחלקו בתחזוקת בית המקדש ובשכר הלווים ששרתו את העם כמורים ועובדים בבית המקדש.

אנו מודים לאלוקים במתן המעשר על כל הטוב והברכה שה' מרעיף עלינו. לכן כל הכנסה כולל מתנה וירושה מחויבת במעשר. מי שלא מפרנס את עצמו ומקבל קצבאות או דמי קיום מהחברה חייב להחזיר חלק עשירי מהכסף הנ"ל. מחשבים מעשרות מסכום ההכנסות ללא הפחתת מיסי המדינה. איש עסקים מפריש מעשר מהרווחים שלו (זה יכול להתבטא בכסף,במוצר או בשירות).

ב"בני ברוך" המעשר מוקדש להפצת חוכמת הקבלה, כלומר לתיקון העולם. פעם הביאו מעשרות רק לבית המקדש. נכון להיום כל חברי הארגון הבינלאומי "בני ברוך" מעבירים מעשרות למרכז "בני ברוך" ומשם מזרימים את הכספים לפרויקטים השונים בצורה מסודרת.

מחשבות על המעשר, על אופן חישובו וכדומה קושרות את מחשבותינו לבורא, עוזרות להבחין בספקות ועוזרות להתחזק במלחמה עם האגואיזם. המצבים האלה חשובים להתפתחות הרוחנית.

פלא לראות איך לפעמים קשה להפרד מכסף שמיועד עבור התקדמות רוחנית. יותר קל כבר לאבד את הסכום! וזאת משום שהכסף הזה הולך לתיקון.

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/XSsgv

3 comments

 1. שלום רב
  אם אדם נמצא בפשיטת רגל והוא משלם עבור הפשיטה מידי חודש האם עליו לשלם את המעשר לאחר ההורדות מיסים תשלום עבור פשיטת הרגל ?

 2. אם ההורים צריכים תמיכה כלכלית ניתן להביא להם את המעשר?

 3. שלום שני,
  שאלות לרב לייטמן אפשר לשלוח למוקד "קבלה לעם" דרך טל' 1-700-509-209, או דרך המייל info@kab.co.il.
  בברכה, ​רונית שי
  מנהל​ת הבלוג​ של הרב לייטמן

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest