דף הבית / משבר עולמי / מהי גלובליזציה?

מהי גלובליזציה?

photo_rav_gh70_149.jpg

שאלתו של מ. חזין: מהי גלובליזציה? האם גלובליזציה זה לא מונח פוליטי, אידיאולוגי ותרבותי, המתאר תהליך גשמי לחלוטין של חלוקת העבודה העולמית. הרי החל מהמאה ה-18, האנושות נמצאת בהתפתחות מדעית-טכנולוגית, תהליך שלווה בגדילת השווקים שבהם האדם יכול היה למכור את המוצרים שלו. גם במאה ה-18 הגלובליזציה הייתה נפוצה, כל מדינה גדולה ניהלה מערכת חלוקת עבודה משלה.

תשובה: גלובליזציה מוגדרת בדרך כלל כחלוקה של העבודה, הייצור והשוק. אך חוכמת הקבלה מגדירה את הגלובליזציה אחרת: העולם הוא גלובאלי, אינטגראלי, שכל חלקיו קשורים לגמרי יחד כמו בכפר קטן, וכל חלק קובע את גורל כולם (אפקט הפרפר).

עובדה זו התגלתה מאוד בזכות המשבר הגלובלי. והחל מרגע זה, אין יותר מקום לחיכוכים בין חלקי העולם, משום שכל מה שמנוגד לאינטגרציה מנוגד לאבולוציה, לחוק הטבע. עלינו להכיר בעובדה שקיים קשר מוחלט בין כל חלקי העולם, ושחוסר הסכמה או חוסר קיום האיחוד בינינו, כפי שהוא מתקיים לפי חוק הטבע, יזמין עלינו תגובה שלילית, מעשה ידינו, דבר שיתבטא בהחרפת המשבר.

מספר הגדרות לגלובליזציה:

גלובליזציה – תהליך של אינטגרציה עולמית ואיחודן של הכלכלה, הפוליטיקה והתרבות. עיקר השלכותיה הם חלוקה עולמית של כוח העבודה, תנועה במימדים כלל עולמיים של ההון, משאבי האנוש והייצור, התאמת תקן החקיקה ותהליכים כלכליים וטכנולוגיים, ובנוסף לכך קירוב בין התרבויות של המדינות השונות. זהו תהליך אובייקטיבי היסטורי וטבעי, שיש לו אופי מערכתי, כלומר הוא מקיף את כל תחומי החיים של החברה.

גלובליזציה – תהליך השפעתם ההולכת וגוברת של גורמים שונים בעלי משמעות בינלאומית על המציאות הסוציאלית במדינות נפרדות. כמו למשל קשרים כלכליים ופוליטיים הדוקים, שיתוף במידע וחילופי תרבות.

גלובליזציה בפוליטיקה – עיקרון היווצרותו, התפתחותו ותפקודו של העולם כמערכת על כלכלית, סוציו-תרבותית ופוליטית שלמה.

קונספציית הגלובליזציה – תיאוריה על פיה האבולוציה של השווקים והמוסדות הכלכליים מביאה למצב שבו גבולות גיאוגרפיים אינם יכולים להגביל את ביצוען של עסקאות או פעולות שונות אחרות. בדרך כלל המושג "גלובליזציה" מתייחס לאופי הבינלאומי הגובר של פעילות הבנקים ומוסדות אחרים.

תוכנית טלוויזיה – "אפקט הפרפר". עולם גלובלי

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/u3hDg

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest