מדרגות העלייה

laitman_2010-12-12_9523.jpg

לא חשוב אילו מכשולים יתגלו לנו בדרך, ייאוש, אפיסת כוחות, דעות, מחשבות ורגשות אגואיסטיות רעות, שנאה, אי נעימות, אדישות, כל זה מצטבר בהדרגה ויוצר רצון אחד ענק, שנקרא הרגשת "גלות מצרים". רק על ידי שנגלה אותה במידה שלמה, אז מתוך המעמקים החשוכים שלה נוכל לתאר לעצמנו את הגאולה.

כך להרגשת הגלות מתווספת מחשבה על גאולה, שמוציאה אותנו לחופשי. החושך, שאותו אנחנו מרגישים בעומדנו מול פרעה, והבריחה מתוך החושך הזה, כל זה בירורים גדולים בתוך האור, שמתגלה לאדם שעובד כדי לצאת מהגלות.

האור מביא לו הרגשה של חושך ואימה יותר ויותר גדולים של מצבו, של אותו המקום איפה שהוא נמצא, של התכונות העצמיות שלו. וכאן העיקר זה לא להתחיל לאכול את עצמנו ולא להרפות ידיים, אלא להבין שאנחנו חייבים לעבור דרך הרגשת הגלות בכל פרטיה. כי זה הרי גילוי של טבע הבריאה, שעליו נאמר: "בראתי יצר הרע". ועכשיו התפקיד שלנו זה רק לבקש את המאור המחזיר למוטב.

כאשר בתפיסתו של האדם מתברר בצורה הנכונה כל המצב הזה, אז נהייה לו ברור שהשינויים לא מגיעים בדרגה הפיזית, אלא בדרגה של תכונות שמגלות את היחסים שלהן ביניהן. קיימת מערכת כללית שכל חלקיה מחוברים זה לזה בתלות מוחלטת. כך מלכתחילה נבראה כל הבריאה.

אולם מאחר והחיבור הזה מגיע מלמעלה, מתגלה בו רק האור החלש ביותר, "אור הנפש". ואחר כך בין החלקים הנפרדים מתגלה וגדל כוח הדחייה, השנאה, האגו. זוהי כבר הבריאה האמיתית שנבראה "בר" (מחוץ) למצב המושלם הקודם. הנברא נשבר ועכשיו אנחנו צריכים לעבוד כדי לחבר אותו.

בעולם הפיזי שום דבר לא משתנה. אנחנו צריכים לתאר לעצמנו תמונה כזאת, שבה משתנות התכונות הפנימיות של הדברים, היחסים, בניתוק מקסימלי מצורות גשמיות של זמן, תנועה, מקום. זה מאוד עוזר לנו.

תבינו, לאדם אין שום קשר עם האור שבתוכו הוא נמצא אם הוא לא משתוקק להתחבר עם האחרים. רק אם מופיע הלחץ העצמי שלו, המגמה והנטייה להתחבר עם האחרים מעל הדחייה הטבעית שלו, דווקא במידה הזאת הוא מעורר ומושך אליו את האור שמקיף אותו.

ולהיפך, אפשר לומר שהאדם מתחבר עם הבורא רק דרך המערכת הכללית. באותה המידה שהאדם מסוגל להתחבר איתה, במידה הזאת הוא יוצר מגע עם האור העליון.

אין אמצעי אחר להתקרב לבורא, לאור, אלא רק מתוך המערכת הכללית. ואם האדם מחובר באופן חלקי למערכת הנשמות, אז גם הקשר שלו עם האור לא יהיה שלם. דווקא לפי המידה הזאת נקבע סדר המדרגות הרוחניות. אם אני מתחבר ב- 20% עם האחרים, אז ב- 20% אני מתחבר עם הבורא ועולה ב- 20% גובה במדרגות הרוחניות. הכול נמדד ביחס לרצונות. לכן העבודה שלנו היא לחזק את הקשרים בין כל האנושות, בתוך כל המציאות, ואז במידה הזאת אנחנו ניצור קשר עם הבורא.

מתוך שיעור על אגרת של בעל הסולם, 26.04.2012

ידיעות קודמות בנושא:
הסכמה למשיכה ההדדית של "האור המקיף"
מגבר בעוצמה פי 620
האקורד המסיים של השלב הראשון

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/7juex

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest