דף הבית / קבלה ומדע / מדע ותודעה

מדע ותודעה

התודעה היא התופעה המסתורית ביותר של הטבע. למה יש לנו תודעה? התשובה לא ידועה. הפיזיקה מסבירה את הכימיה, הכימיה מסבירה את הביולוגיה והפסיכולוגיה. אבל התודעה היא חריגה מגדר הנורמלי בעולם שלנו.

התודעה היא בסיסית. פיזיקאים מקבלים היבטים מסוימים של הטבע כבסיסיים: מרחב, זמן, מאסה. הם מסיקים וגוזרים חוקים בסיסיים שמנהלים את הטבע. התכונות והחוקים האלה לא מוסברים בשום צורה אחרת, ועליהם נבנה מודל של כל העולם. אם אי אפשר להסביר את התודעה באמצעות אלמנטים בסיסיים קיימים (מרחב, זמן, מאסה), אז גם אותה צריך לכלול ברשימה הזאת, לקבל את התודעה כאלמנט בסיסי של הטבע.

התודעה היא אוניברסלית. כל מערכת במידה מסוימת היא בעלת תודעה: לא רק בני אדם, זבובים, חיידקים, אלא גם חלקיקים אלמנטאריים. אפילו לפוטון יש תודעה. האם יש לפוטון תבונה או חשיבה, האם הוא מתייסר מדאגה, למה הוא נישא לאן שהוא במהירות האור? לא, אבל ישנה אפשרות שלפוטונים יש איזו הרגשה סובייקטיבית, משהו הקודם לתודעה.

יכול להיות שהקשר של התודעה לתהליכים פיזיים, הוא קשר של התודעה עם מידע. שם, איפה שמתרחש תהליך העיבוד של המידע, שם נמצאת גם התודעה. עיבוד משולב של מידע, כמו אצל בני אדם, זו תודעה משולבת. עיבוד פשוט של מידע, זו תודעה פשוטה.

חכמת הקבלה גורסת כי הכול נמצא רק באדם. וכל מה שנראה לנו מחוץ לאדם, זה רק נדמה לנו, אבל בעצם הכול נמצא בתוכנו, וחוץ מאיתנו אין יותר בריות. התודעה קשורה עם המודעות, שתלויה רק בהתחברות לאור העליון, לתכונת ההשפעה. רק האור המקיף והאור הפנימי, בכל צורות הנברא (דומם, צומח, חי, כולל האדם) קיימת תודעה, במידת ההתפתחות של האגו בתוכם והעלייה מעליו. ראה שיעור מס' 1 מתאריך 5.4.2015. אנחנו "שוחים" בתוך האור העליון, בתודעה העליונה…

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/BbFZq

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest