דף הבית / חינוך, ילדים / מדינות נחלשות

מדינות נחלשות

דעה: התלות ההדדית הכלכלית היא גדולה. האיומים העומדים בפני האומות הם בינלאומיים: שינויי האקלים, המגיפות, הטרור, הפצת הנשק, וההגירה. הניידות של ההון, נתיבי האספקה הבינלאומיים והרשתות החברתיות שוחקים את שלטונן של המדינות.

המציאות דוחפת לשיתוף פעולה, וארצות הברית מסרבת לשחק את תפקידו של השוטר העולמי. באירופה, שזקוקה לאינטגרציה להצלת האירו בצורה דרסטית, מתקיים מאבק בין המגמות הלאומיות לעל-לאומיות, משבר האירו העיר את רוח הרפאים של הלאומיות. אמריקה, שמתמודדת עם האתגרים של סין ורוסיה הסגורה, עייפה מבינלאומיות.

העולם החד-קוטבי פינה את מקומו לעידן של מעצמה עצמאית. התלות ההדדית היא בלתי נמנעת גם למדינות הגדולות, וגם לקטנות – הגלובליזציה היא המציאות של היום. יתר על כן, תהליך השחיקה של הסמכות המדינית והחיזוק של השחקנים החוץ מדיניים, נעשה אפילו יותר אינטנסיבי.

אירופה נאלצת לפעול כישות אחת שלמה, אך הערך של הריבונות המדינית גדל. אבל אם הריבונות היא היכולת לפעול, היכולת הזאת הופכת למוגבלת יותר ויותר. הסדר העולמי הישן חייב להתחלף לסדר חדש, שבו ניתן לממש גם מטרות משותפות וגם מטרות לאומיות.

התייחסותי: ניתן לשלב את כל הדרישות של החברה המודרנית ושל הטבע רק על ידי התיקון של הטבע האנושי והיחסים בין בני האנוש. אפשר לחבר את הניגודים האלה רק כאשר עולים מעל הטבע שלנו, כמה שזה נראה בלתי אפשרי, אבל האנושות לראשונה נמצאת במעבר מודע מדרגת החי של הקיום (הטבעי, האגואיסטי) לדרגת ה"אדם", להתנהגות אלטרואיסטית מודעת.

ידיעות קודמות בנושא:
זמנן של המדינות עבר!
דעות על טבע המשבר והעתיד שלנו
הטרנספורמציה של העולם המוכר

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/US8Uu

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest