לשנות תפיסה

הרב"ש, דרגות הסולם, מאמר 71, "עניין גלות": "ומה זה גלות, זה שמונח תחת שליטת אהבה עצמית ולא יכול לעבוד לשם שמיים. ומתי נקראת אהבה עצמית גלות, זה רק בזמן שרוצה לצאת משליטה זאת, משום שסובל ייסורים, מזה שאינו יכול לעשות שום דבר לשם שמיים".

איננו מודעים לכך, שבאמצעות השינויים הפנימיים אנחנו יכולים למצוא את עצמנו במציאות חדשה. ואז, מהמצב הנוכחי שלנו לא יישאר שום דבר, חוץ מה"מעטפת" של הגוף הבהמי. לטבע הפנימי החדש, שאותו האדם רוכש, אין שום שייכות למצב הנוכחי, ל"שטח" של העולם שלנו.

ולכן קשה לנו לכנות את מצבנו כ"גלות". הרי אלה הם החיים שלנו, כולם חיים כך. הדורות מתחלפים והאנושות עומדת איתנה על הקרקע, ונהנית מאוכל, מין, משפחה, כסף, כבוד ומושכלות. את ששת הרצונות הבסיסיים, הגופניים והאנושיים, אף אחד לא ביטל… אצלנו זה נחשב לגישה ריאלית.

ובאמת, אין כאן מה לשלול. ברצונות האלה אני קיים, ובהם אני בא במגע עם האנשים האחרים שחיים איתי באותה המציאות.

רק בהדרגה, האנשים שמוכנים פנימית, מתחילים להרגיש שהעולם הזה הוא יחסי. הוא מתגלה ככזה, מפני שכך אנחנו מגלים אותו, ולא מפני שהוא כזה. כלומר, אם נשנה את המבט שלנו, נוכל לראות עולם אחר.

ה"מבט" הוא תפיסת המציאות. לשנות מבט, זה אומר לשנות את הטבע שלי, כדי לתפוס את המציאות לפי תבנית אחרת, לפי תוכנה פנימית אחרת. אני מגלה תמונה שונה, אם אני מפענח באופן שונה את הנתונים שמגיעים.

ישנם כאלה שכבר "חשים", משערים, אודות השוני בתפיסת המציאות, מרגישים שהמציאות שלנו יחסית ותלויה בהרכב התכונות שמתוות את התמונה שלה. אנשים כאלה מרגישים את עצמם ב"דוחק", וכשהם מתקדמים הלאה הם מוצאים את עצמם ב"כלא" אמיתי, בגלות שלא ניתן לסבול אותה. הקירות של העולם הזה לוחצים עליהם, ואז מגיע הרגע של היציאה מהגלות.

מתוך שיעור על ההכנה ליציאת מצרים, 10.04.2011

ידיעות קודמות בנושא:
התיאבון מגיע לפני האוכל
הרע מתגלה מתוך ההשוואה
התנאי היחיד הוא התנאי הכי מורכב

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/uWe0e

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest