ללא נשמה

בעל הסולם, מאמר "ירושת הארץ":

"אשר מטעם זה נתפלא אברהם אבינו כי לא הבין מֵאַיִן יקחו כלי קבלה כל כך גדולים לזכות לקדושת הארץ עד שהשי"ת אמר לו שהיגיעה בתורה ומצוות בגלות מצרים יכין אותם בכלים הגדולים הללו ויהיו ראויים להארץ הקדושה כמבואר."

שאלה: כפי שאנחנו יודעים, רק לאחר יציאת מצרים בני ישראל קיבלו את התורה והמצוות. אז על מה מדובר כאן?

תשובתי: "תורה", זה נקרא המאור המחזיר למוטב. על ידי זה שאני מושך אותו, אני על ידו יכול לעשות "מצוות", כלומר פעולות רוחניות.

ועכשיו נפרט יותר: הרצון לקבל הכללי מחולק על ידי השבירה להרבה מאוד חלקים. אנחנו מתייצבים בחלק אחד מכל הרצון ורוצים שהוא כולו יהיה בעל מנת להשפיע. על ידי זה, האור אין סוף הסובב בא, מאיר עלינו ונותן לנו את עוצמת החיבור. סדר הפעולות הוא כזה:

1. אנחנו רוצים להתחבר.

2. על ידי החיבור אנחנו מפעילים מ"ן, פונים עם הבקשה לעליון.

3. בתשובה לזה מגיע אלינו מ"ד, שזה המאור המחזיר למוטב, או "אור מקיף" (או"מ), והוא גם נקרא "תורה".

4. אז נעשה התיקון ואנחנו מגיעים למצב שנקרא "מצווה".

לכן, הפעולות שלנו בשלבים הראשון והשני נקראים "יגיעה בתורה ומצוות".

באופן כזה, הכול נהיה מובן. "יגיעה", זה פעולות לחיבור והעלאת מ"ן. בתשובה לזה מגיעה ה"תורה", המאור המחזיר למוטב, "אור מקיף". ואחר כך אנחנו רוכשים "מצוות", שזהו תיקון של הרצון.

ללא נשמה

הכול מאוד פשוט, אם מתרחקים מעט מהדימויים שרגילים אליהם בחיים. האור מתקן את הרצון, עוד קצת ועוד קצת ועוד קצת. והעבודה הזאת בתורה ומצוות נמשכת עד גמר התיקון. אנחנו שוב ושוב מזמינים את המאור בעזרת השיטה, או ה"תורה", והוא מתקן את הרצון.

נאמר: "בראתי יצר הרע, בראתי תורה תבלין, כי המאור שבה מחזירו למוטב", כלומר, מתקן את היצר הרע. וזה שהוא מחזיר את הרצון למוטב, זה נקרא שהוא עושה מצווה. יש לי סך הכול תרי"ג (613) רצונות: רמ"ח (248) בגלגלתא ועיניים ושס"ה (365) באח"פ. לכן אני מבצע תרי"ג תיקונים, מקיים תרי"ג מצוות.

מה שנוגע לתורה "רגילה", מה שעָמך מקיים, זה נקרא מנהגים: אנחנו עושים העתקה של פעולות רוחניות בעולם שלנו. ודאי שאני לא פוסל את זה. אני חושב שזה טוב, שזה דרוש ליצירת מסגרות מסוימות בחיי האומה. אבל לאומה הזאת אין נשמה, אין "פנימיות".

ועכשיו אנחנו צריכים להביא אותה, מפני שבלי זה אנחנו לא נוכל להמשיך להתקיים. למעשה, המשבר שבו נמצא העָם היהודי במאה השנים האחרונות, הוא יותר גרוע וחריף מכל שאר העולם. זה נוגע לכל הבחינות והתחומים, והעָם לא יוכל להחזיק מעמד, אם אנחנו לא נתחיל לגלות את המאור המחזיר למוטב. רק בו אנחנו תלויים.

מתוך שיעור על המאמר "ירושת הארץ" של בעל הסולם, 07.10.2013

ידיעות קודמות בנושא:
הגרועה שבמדרגות
לעבוד כדי לרצות
רצון כהטבעה של האור

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/cunVQ

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest