דף הבית / חינוך, ילדים / להגיע למהות

להגיע למהות

laitman_2008-11-13_6710.jpg

את היחס הטוב בין בני האדם, שעליו אנחנו מדברים במסגרת החינוך האינטגרלי, צריך לממש גם על הטבע ה"דומם", ה"צומח" וה"חי", שמהם אנחנו בעצם ניזונים.

ובנוסף על כך, את אותו היחס המאוזן צריך לבנות כלפי חוק הטבע הכללי, שתומך ומפתח את כל המציאות, ל"מנגנון אוניברסלי" שמניע את הכול.

כשחוקרים את הטבע, אנחנו בעצם חוקרים את הביטויים החלקיים של החוק האוניברסלי

שאליו המדענים כל כך חולמים להגיע. הם רוצים לחקור, למשל: "בוזון", חלקיק מיוחד, "תא גזע" במבנה של היקום. הם רוצים להוציא נוסחה שתתאר את הטבע כולו. הם מרגישים שזה קיים, שבלי זה כל המערכת אינה יכולה להתקיים. לזה בעצם האנושות נמשכת.

האדם שואף להבין היכן הוא נמצא. הדחף הפנימי שלו קורא לו להבין את המהות של אותה המציאות שבה הוא נמצא, לגלות את צורתה האמיתית, את הכוח המניע שלה. הרי בזה תלוי העבר והעתיד שלי, הגורל שלי. מתוך זה אני אבין כיצד להצליח בענייני. אם הם יתאימו להתפתחותי, אני אצליח, ויתכן גם שאזרז את תהליך ההתפתחות. ואם להתקדם בכיוון ההפוך או הצידה, באותה המידה אני מפסיד.

זה כבר קרה בהיסטוריה וקורה בחיינו. למשל, אנחנו יכולים להגיד לילדינו מראש מה ייצא להם ומה לא, במה הם יצליחו ובמה לא. תכונות האופי, התנאים הנוכחיים והנסיבות, מאפשרים לנו לשפוט ולהסביר להם את שיקול דעתנו. על ידי כך אפשר לשמור על האדם מטעויות גורליות, וכך גם אנחנו רוצים לעצמנו.

זאת כל התפתחות המדע. לא מדובר על טלפונים ניידים ומחשבים חדישים, מדובר על הבנת מהות החיים שלנו: לשם מה ומדוע? כיצד ניתן לשפר אותם? הרי האנושות בצרה: עם כל האפשרויות שלה, אנחנו מצאנו את עצמנו במצב קריטי, והמצב הזה פשוט לא מתאים לאדם.

ברור שהכרת החוק הכללי, ההתקרבות אליו תסלול לנו כיוון ותיתן "אור ירוק" כדי להבין לאן לפנות, כיצד לבנות את עצמנו טוב, בפועל, למעננו ולמען ילדינו.

על כך מדברים מדענים ומומחים רבים. זאת לא דעתי הפרטית, מדובר על הטבע הכללי, הגלובלי, שבו פועלים חוקים מסוימים. אנחנו חוקרים את החוקים הללו בעזרת שיטות מדעיות שונות, וכולן מקרבות אותנו לתמונת עולם "עגול", קשור. עובדה שהיום אנחנו נמצאים במשבר גלובלי, למרות שלא האמנו שזה יקרה. חשבנו שאנחנו יכולים לעשות ככל העולה על רוחנו, ולפתע התברר שזה לא לגמרי כך: כמה שנתווכח, אין בכך תועלת. ראשית, אני לא רואה את הסיבות למתרחש, ושנית איני יכול לעשות מה שבא לי, מפני שאני קשור לאחרים.

הגלובליות והקשר הצמוד לאחרים כבר אינם מוטלים בספק. עובדה שהיום אנחנו חווים את תוצאותיה על עצמנו, על הכיס שלנו, על בריאותנו, לפי המצב בעולם. ברור שהאדם יכול לומר: "אני לא מאמין, לא רוצה לשמוע על כך". נו, אז מה, עם אדם כזה אני לא מדבר.

ומצד שני, בזמננו המדענים כבר מבינים שכל תחומי המדע קשורים ביניהם. וההבנה הזאת קיימת עשרות שנים, בנוסף על כך שהטבע היה תמיד מאוחד. מי יכול להתכחש להשפעה ההדדית של האדם והסביבה כשמסתכלים על האקלים, על האוקיינוסים, על הזיהום וכל היתר? הכול אחד.

מתוך שיחה מס' 11 על ה"חיים החדשים", 09.01.2012

ידיעות קודמות בנושא:
איש העולם הגדול
בירורים, בירורים, בירורים…
תורת הקשר הפנימי בין בני האדם

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/ptNWe

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest