דף הבית / קבלה לעם / יהדות וקבלה / הדת בראי הקבלה / לדתיים קל יותר – הדת מרדימה

לדתיים קל יותר – הדת מרדימה

photo_rav_gh70_055l.jpg

מן העיתונות: מחקר שנערך באוניברסיטת מיאמי מצא, שאנשים דתיים מסתגלים יותר לחיים. והסיבות לכך הן:

  1. מנהגים דתיים, תפילה ומדיטציה, משפיעים באופן חיובי על חלקים שונים במוח, אשר אחראים על וויסות השליטה העצמית.
  2. אם אדם מחשיב חפצים מסוימים כ"קדושים", הוא נותן יותר יגיעה כדי להשיגם, וזה פועל ביתר יעילות.
  3. אמונות דתיות, כמו פחד שהבורא עוקב אחרינו, מאלץ את הדתיים לשמור על אורח חיים קפדני, ולהתנגד לרכישת הרגלים אנטי דתיים.

התייחסותי: בימינו, הדת התמימה של המאות הקודמות כמעט ואינה קיימת. היא נשארה באופן חלקי באותם בני אדם שהאגואיזם עדיין לא התפתח בהם. אבל גם בהם יתפתח האגואיזם, ישר בתוכם או מתוך מגע עם שאר העולם (הנשמות).

זאת הסיבה להיעלמות האמונה, כשהדת נשארת כמנהג, כתרבות וכמסגרת ביתית ומשפחתית. הדתיות נעלמת בהדרגה, כי רק ראיה גלובלית ותלות הדדית, וההכרחיות במצווה "ואהבת לרעך כמוך", שמתגלים על ידי חכמת הקבלה, יכולים לעזור כנגד האגואיזם הגלובלי והשנאה ההדדית.

התגלות זו הכרחית להישרדות שלנו. היא מחליפה את כל ה"מצוות" האגואיסטיות של כל הדתות. הדת לא תעזור להתמודד עם כל הספקות האמיתיים, הייסורים והמשברים. למרות שגם היום, בעת משבר כולם עדיין פונים אליה.

כולם חייבים לעבור את החזרה לדת ולהיווכח, שכיום, כשהאגואיזם הגלובלי קושר אותנו ומתפתח בתוכנו, ההשפעה הפסיכולוגית של הדת כבר לא פועלת על האדם. מדוע? כי הדת מתייחסת לרמה של "דומם דקדושה", כשהאדם מתנהג כילד ממושמע, כהתנהגות היחידה ובעלת המשמעות של האדם בחברה. אלא שהדומם דקדושה הוא רק דרגות דומם, צומח וחי בהתפתחות האגואיזם בתוכנו, והיום כל האנושות עולה לדרגת "המדבר", לדרגת האדם. ברמה זו האגואיזם מאלץ אותנו להפוך לאגואיסטים אינדיבידואליים, ואחר כך על ידי דיכוי האגואיזם, להתחבר, כדי להשיג את הבורא.

לכן הקבלה אומרת שמהדתות יישארו רק מנהגי תרבות: כל עם והמנהגים שלו, והדת לא תוכל לתמוך פסיכולוגית באדם. את מקומה של האמונה תתפוס ההשגה בבורא – "וכולם ידעו אותי מקטנם ועד גדלם".

חוכמת הקבלה לא נגד הדת, אלא היא פועלת כתוספת אליה, כדי למלא את החיסרון שנוצר כתוצאה מגדילת האגואיזם המודרני שאי אפשר למלא על ידי הדת.

שיעורים על פי המאמר "מהות הדת ומטרתה"
שיעורים על פי המאמר "מצוה אחת"

פוסטים קודמים בנושא: הדת בראי הקבלה

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/uGBFv

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest