כלי דעת

laitman_2010-12-26_0785_us-70.jpg

בעל הסולם, מאמר "השלום": "שלום כל העולם תלוי במילוי כל העולם בדעת ה'".

ולכן, הפתרון לבעיות, הוא ב"דעת ה'". עד שכל העולם, מקטן ועד גדול, בהתאם לרצונות שלהם, שמתגלים במלואם, לא יתמלא בדעת ה', הוא לא ישיג שלמות, שלום ורגיעה. עד אז תמיד יהיו כוחות שמסעירים, מרעידים, את העולם ודוחפים אותו למילוי בדעת ה', לכזה מצב, שהבורא ממלא את הנברא.

"כי עינינו הרואות, איך החולה האומלל, מתגלגל ומתהפך מתוך מכאוביו האנושים, לבלי סבול על כל צדדיו, שכבר האנושות השליכו את עצמם לימין קיצונית, כמעשה גרמניא, או לשמאל קיצונית, כמעשה רוסיא, ולא מלבד, שלא הקלו לעצמם את המצב, אלא עוד החמירו המחלה והכאב, והקולות עד לשמים, כידוע לכלנו".

עצותיו של השׂכל שלנו לא יעזרו כאן, מאחר ואנחנו תמיד סוטים ימינה או שמאלה. לפעמים אנחנו מנסים להיאחז באמצע, אולם זה רק בזמן המעבר מקיצוניות אחת לשנייה. בסופו של דבר אנחנו הולכים מצרה לצרה, ולא יהיה מוצא, עד שלא נרכוש את דעת ה'.

"דעת ה'" מסמלת, שאנחנו מתקנים את הרצונות שלנו כך, שהם יוכלו להפוך להיות לכלי לדעת, כלומר שיתמלאו באור חסדים בהארת חכמה, כמו ספירות חכמה, בינה ודעת, חב"ד.

שאלה: באיזה אופן העולם יתמלא בדעת ה'?

תשובתי: בני האדם ילמדו, כיצד להשפיע לכולם, בכך שנמצאים יחד עם כולם, במערכת גלובאלית, אינטגראלית, אנלוגית, היכן שאנחנו מוותרים זה לזה, מחוברים, מעורבבים זה עם זה, היכן ששוֹרה השפעה הדדית ואפילו אהבה. עד שאנחנו לא נתאחד למערכת כזאת, כדי שכל אחד ירגיש את הרצון הכללי של כולם וישתדל למלא את הרצון הזה, לשרת אותו, בדומה לתא בגוף חי, אנחנו לא נשׂיג שלמות. עד אז הצרות רק יתגברו, וידחפו אותנו לשלמות הזאת.

וזה נקרא "דעת ה'", שכל אחד מאיתנו הופך לכלי דעת. זעיר אנפין ונוקבא, שעולים לחכמה ובינה, מקבלים מהן את המילוי, בהתאם לרצון, שאותו העלו, ואז הם נקראים "כלי דעת". הם משיגים מדרגה "בוגרת" ויחד עם הפרצוף של ההורים או"א הופכים לחב"ד.

מתוך שיעור על מאמרו של בעל הסולם, 30.05.2011

ידיעות קודמות בנושא:
"מי אשם?", שאלה רטורית
החכמה, שהאדם צריך לדעת אותה
ממלכת משיח – רעיונות לתיקון

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/Cv7Vb

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest