דף הבית / המשבר ופתרונו / כך גרמנו למזג האוויר להשתגע

כך גרמנו למזג האוויר להשתגע

חום יולי-אוגוסט התבלבל והקדים את זמנו בשלושה חודשים. החום הבלתי נסבל בימים האחרונים מבשר את מה שצפוי לנו בעונת הקיץ הקרובה, שתהיה כנראה החמה ביותר בהיסטוריה… רגע לפני גל החום הבא, כדאי לדעת מי נושא באחריות הבלעדית לחום, שרק הולך ומתגבר – האדם. ( פורסם ב 16.05.16, YNET) 

הסרט הציג את הצדדים השליליים של הקיום המודרני: צפיפות אוכלוסין, התחממות האקלים, קרחונים נמסים, זיהום אוויר ועוד נתונים איומים, מלווים בתמונות מדכאות בשחור-לבן הממחישות את ממדי האסון.

בסרט מפרט פרופ' אמוט מדוע כדור הארץ לא יכול "לסחוב" עוד את היקף הבעיות שאנחנו מעמיסים עליו. והעולם ממשיך לעשות את מה שהוא יודע, עוסק בפוליטיקה… חומרתו של המצב שאנו נתונים בו איננה מחלחלת, והפעולות שנוקטים המנהיגים הן כמו טיפה בים.

מחיר ההתערבות בטבע

 התבוננות מעמיקה במערכת הטבע מגלה לנו שכל חלקיו קשורים זה לזה ופועלים מתוך שאיפה מתמדת לאיזון ולהרמוניה, ואילו פגיעה בפרט הקטן ביותר מוציאה את כל המערכת מאיזון וגורמת לנזקים כבדים. ימת ארָאל, למשל, השוכנת בין קזחסטן ואוזבקיסטן, היתה האגם הרביעי בגודלו בעולם שתמך בהתיישבות אנושית משגשגת. בתחילת שנות ה-60 של המאה ה-20 הלכה ימת אראל והתייבשה, מכיוון שהנהרות המזינים אותה הוּטוּ לצורכי השקיה חקלאית ביוזמת ברית המועצות דאז.

בתוך שני דורות השתנתה איכות החיים בישובים שמסביב: שטחי מים הפכו לשטחי חולות נודדים, לחות האוויר הנוחה התחלפה ביובש קשה, מרבית הדגה והצמחייה נכחדו, קשרים ימיים הופסקו והתחלואה בקרב 40 מיליון התושבים באזור הלכה וגברה.

הטבע ואנחנו

אז מה גורם לטבע לצאת מאיזון? ניחשתם נכון – אנחנו, בני האדם. מסתבר שאנחנו האשמים הבלעדיים בכל משבר שאי פעם התרחש או יתרחש פה. למה? כי האדם ה-א היצור היחיד בטבע שדואג לעצמו בלבד ומנצל כל מה שאפשר לטובתו, כולל את הזולת. האופי האגואיסטי והלא מרוסן של המין האנושי הופך אותו לזר והמזיק היחיד בטבע. אמנם במקרים רבים אנחנו משמידים את כדור הארץ שלא במודע, אבל אי ידיעת החוק אינה פוטרת מעונש…

והטבע…? הטבע מנסה לתקן ולהשלים את דרכי האדם, והתוצאה היא משברים אקולוגיים תכופים, שהם למעשה ביטויים הפוכים לאותם כוחות שעלינו להשקיע בבניית היחסים הנכונים בינינו. כך פועלת המערכת האינטגרלית.

לשנות את הטבע (שלנו)

קשה להאמין שאדם שעיניו בראשו יכול להתעלם מהשפעות הקיום האנושי המודרני על כדור הארץ, ולא להתגייס למאמץ משותף ומקיף להצלת הבית שבו אנחנו חיים. רק בתחילת השנה, כמו שקורה אחת לכמה חודשים, נפגשו מנהיגי העולם לוועידת האקלים בפריז, לצד ארגונים בינלאומיים הפועלים למען איכות הסביבה, והסכימו על מעין פשרה שהיא לא יותר מאופטלגין לחולה אנוש. מצבו של כדור הארץ דורש מאיתנו שינוי מחשבתי והתנהגותי באיכות ובממדים שלא הכרנו עד כה. עלינו להתחיל לחשוב אחרת לחלוטין.

חוסר האיזון שמתגלה בטבע מחייב אותנו להתייחסות ברמה גבוהה יותר מכפי שאנו עושים היום. על מנת לפתור את בעיית האקלים עלינו להתמודד עם ההשפעה הפסיכולוגית והרוחנית של האדם על הטבע, כי כמו שמסבירה חכמת הקבלה, במחשבות של האדם, ביחס שלו לטבע ולזולת הוא מוציא מאיזון את מערכת הטבע כולה.

איכות המחשבות לפני איכות הסביבה

כדי לאפשר לנו להתחיל לכוון נכון את המחשבות שלנו, עלינו לבנות חברה המבוססת על אותו העיקרון שעל פיו פועל הטבע: הרמוניה והתחשבות בכל אחד מהפרטים. לא בגלל שזה "יפה" או "מוסרי" יותר, אלא בגלל שרק כאשר נאמץ את העקרונות האלה, נפעל בהתאמה לאותו חוק טבע כללי – חוק האיזון. להתאזן עם הטבע פירושו לבנות בינינו קשרים הרמוניים של דאגה ותמיכה הדדית. כשנבנה בינינו יחסים כאלה, האיזון ברמה האנושית יפעל על דרגות קיום נמוכות יותר של הטבע, כמו האקלים, ויביא גם אותן לאיזון.

היום יותר מתמיד יש לנו היכולת לעשות זאת. חכמת הקבלה מספקת לנו את כל הידע והכוח הדרושים לכך. אם נשתמש בחכמה הזו בתבונה, נשיב לטבע את האיזון, ונרגיש גם אנחנו את השלמות שקיימת במערכת כולה. כך נמנע מעצמנו גם את השרב הכבד הצפוי לנו בקיץ הקרוב וגם כמה אסונות צפויים נוספים.

לינק לכתבה

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/ZrSLc

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest