דף הבית / אקטואליה / ישראל היום / ישראלים ויהודים

ישראלים ויהודים

שאלה: האם יש הבדל בין ישראלים ויהודים? תשובתי: כן, ומאוד גדול!

ישראלים הם אלו שחיים במדינה הזאת, למרות שיכול להיות שאינם מסכימים עם כל דבר שקורה פה, ואפילו יתכן שמקללים אותה או מקנאים באלה שנמצאים מחוץ לגבולותיה.

ישראלים זה זן מיוחד של יהודים שנולדו וגדלו כאן, הם מרגישים את עצמם חופשיים. זה לא קיים באנשים שמגיעים לישראל ממדינות אחרות, מפני שהם מרגישים את עצמם מוגבלים במשהו. ואילו ישראלים ילידי הארץ אינם מוגבלים בדבר, ואפילו אם הם מרגישים שהעולם לוחץ עליהם, הם לא תופסים זאת, נשארת אצלם תחושה של חופש פנימי. הם לא מפחדים ולא מתביישים מדבר שיהודי שחזר מגלות היה מסתיר. יש ביניהם הבדל גדול מאוד בגישה לחיים ולעולם.

יהודי שנולד כישראלי, הוא יותר טבעי, פתוח, ולכן נראה לנו נאיבי. ואילו אלה שנולדו וחיו במדינות אחרות, כל הזמן עשו כל מיני חישובים אפשריים: כך מותר, כך אסור, עד כמה כן ועד כמה לא. לתושבים המקומיים פה אין את החישובים הללו, הם יותר ישירים.

עם זאת, לדור החדש שנולד בישראל ושחונך על ידי הורים שעלו לישראל, עדיין אין ניתוק מוחלט מהגלות. לכן מבחינה פנימית הם יותר מורכבים. קיים בהם צורך גדול יותר להכרה עצמית מאשר לישראלים. הם מבינים ומרגישים את הצורך בידע, בכוח, בהישגים. יש להם הכרח בתעודות, דיפלומות ותארים. כל זה עבר אליהם מההורים שלהם, מפני שעבור יהודי שגדל במדינה אחרת, ידע היה כל המטען והכוח שלו.

מתוך תוכנית הטלוויזיה "שיחות עם מיכאל לייטמן", 13.5.2015

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/GsX5n

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest