יוצרי המיתוסים

שאלה: האם אנחנו יכולים להיפטר מהאמונות אם אנחנו צריכים להאמין במה שעוד לא השגנו?

תשובתי: אברהם עלה למדרגה שלו לאחר שניתץ את כל האלילים. במדרגה השנייה הוא נכנס ל"כבשן האש". בשלבים האלה האדם מתנתק מכל הקשרים הדמיוניים בין המציאות ה"בהמית" שהוא מגלה בחמשת חושיו לבין המציאות הרוחנית.

זה מאוד קשה. אי אפשר להיפטר לגמרי מהמיתוסים, ההרגלים והדעות הקדומות, עד שלא יוצאים אל העולם הרוחני. בלית ברירה, האדם בכל זאת מדמיין לעצמו את הרוחניות בהקבלה לגשמיות, ששולטת ללא עוררין ברצונות, בתכונות וברגשות שלו. רק גילוי האור יעזור לאדם לגרש את כל הדמיונות והדמויות המיסטיות שאליהם הורגל. ועד אז, ה"מלאכים", ה"שדים", ה"רוחות", הבורא והנברא, ה"היכלות" וה"רקיעים" – בכל זאת יצטיירו אצלו כמשהו חיצוני. אפילו אם הוא מבין שמדובר בכוחות, עדיין נדמה לו שהם פועלים מחוץ לו ולא בתוכו. הוא פשוט עדיין לא גילה אותם בתוכו.

אם כן, אני צריך להכניס אותם פנימה, לזהות אותם ככוחות של הנשמה שלי. חוץ מהם אין יותר שום דבר, כולל מה שאני מרגיש עכשיו, כולל הקבוצה, המציאות, הבורא. את כל זה אני מרגיש בתוך הרצונות שלי. אין לי שום אחיזה מחוץ להם. אבל נוכל לחיות בתוך התמונה הפנימית הזאת רק אם נגיע לגילוי. רק אז ישתנה היחס שלנו לפילוסופיה, לאמונות, למיתוסים ולתפיסות המוטעות שהתרגלנו אליהם. אבל לא לפני כן.

ובינתיים האדם יקשור על ידו חוט אדום, יעשה מדיטציה על כל מיני תמונות ואפילו ישיג מזה הרגשות טובות, אבל רק לטווח הקצר, בדרגה הגשמית הארצית. הוא מרגיע את עצמו באופן פסיכולוגי ורוכש ביטחון מדומה…

אבל אנחנו הרי מדברים על התפיסה האמיתית, על השינוי האיכותי בתוכנו, כשאנחנו מתקנים ומעלים את עצמנו ובזכות זה מתייחסים בצורה נכונה לצרות שלנו. הרי הן מגיעות כדי שאני אזהה אותן ומייד אשנה את היחס שלי מקבלה להשפעה.

ואילו אני, במקום זה, קונה מים קדושים, נותן צדקה וכן הלאה. במילים אחרות, אני לא מתקן את הסיבה לרע, שאותו אני מרגיש באחד הרצונות שלי, אלא קונה לעצמי פיצוי פסיכולוגי, אם יש לי את הכסף בשביל זה, כמובן.

זה מנוגד לחלוטין לחכמת הקבלה, שמצביעה על הנזק הגדול שגורמות השיטות מהסוג הזה, שרק מרחיקות את האדם מהתיקון.

מתוך שיעור על מאמרו של בעל הסולם "מהות הדת ומטרתה", 27.11.2011

ידיעות קודמות בנושא:
כולנו מאמינים במשהו
לקחת את האגואיזם בתור שותף
הדת היא הקשר ההפוך עם הרוחניות

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/MkRUw

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest