ידע ואשליה

שאלה: אם האדם בטוח שהוא מרגיש את הבורא, האם יש דרך לבדוק אם זו הרגשה אמיתית או אשליה דתית?

תשובתי: אסור לנסות לשכנע את האדם שהוא מרגיש משהו אחר. הרי אינך יכול לתת לו את הראש שלך.

נניח שאתה יודע משהו לבטח והוא לא, והוא מדמיין משהו שהוא לא נכון. אם תלחץ עליו ותנסה לשכנע שאתה צודק, אז במקום הדמות הבדויה הקודמת הוא יקבל דמות חדשה ממך. אך עבורו גם הדמות הזאת תהיה בדויה! אפילו אם עבורך זו עובדה ואמת (גם זה עדיין בסימן שאלה), כשזה יעבור אליו, זה יהפוך רק לאשליה חדשה. לכן לפי חכמת הקבלה אסור לעשות זאת. לא צריך להתערב ולשנות את דעתם של האנשים.

הרי גם האמת שלך כל הזמן משתנה, כשאתה עולה ממדרגה למדרגה כל הידע הקודם מתהפך. אתה עובר מצבים הפוכים, נזרק מצד לצד עד שאתה עובר את המחסום. כתוב: "אל תאמין בעצמך עד יום מותך" (מות האגואיזם שלך). לכן לא צריך לנסות לשנות את דעתו של אף אחד. אנחנו רק מסבירים לאדם עד כמה כולנו חסרי אונים במצב הזה וקוראים לגילוי אמיתי, לגישה נכונה. זהו היחס הטהור: יש לנו חמישה חושים, בואו נלך לפיהם בלבד.

אך אומרים כי ניתן לרכוש חושים נוספים. כשנפתח אותם תוך גישה מדעית, הגיונית, בלי להאמין בצורה עיוורת לשום דבר ונגלה מציאות נוספת, אז נתחיל לחקור אותה! נתחיל להבין אותה ולרכוש ידע חדש על בסיס אותו העיקרון ש"ניתן להסיק מסקנות רק מתוך עובדות ברורות", על בסיס הרגשה אמיתית.

מתוך שיעור על מאמרו של בעל הסולם "חכמת הקבלה והפילוסופיה", 02.01.2011

ידיעות קודמות בנושא:
מ"הפילוסופיה" להרגשה אמיתית
עובדות נשארות עובדות

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/85WIY

One comment

  1. בס"ד לכ"ב כולנו, התאפסתי היום לראות שגם יצר טוב ויצר רע שנהם יצרים רעים, רק האור מתקן אותם,האור המחזיר למוטב כמובן,אני מבקשת להפוך את היצר הבוער ליצירה חדשה המפיקה אור ואהבה והשפעה לכולם.להשפיע ולהוציא החוצה את עצמי מידע מהשכל מהמדע ומהמחקר שהוא לגמרי קר,בלי רגשות של על מה ולמה.רק שכל ישר בלי מישוש וגישוש,ניסיון והטעיה, עדיף לי לפעמים רק להאמין להרגיש שמבפנים נובע המבוע ישר מהלב מבעבע ומביע שלכם שולמית אילת קרית-אונו.

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest