דף הבית / המשבר ופתרונו / חכמת העלייה

חכמת העלייה

הערה: החברה הישראלית המודרנית סובלת מהתבדלות. אנשים מרגישים את עצמם זרים זה לזה, ממש עד לתיעוב ושנאה. לפעמים אתה רוצה שמישהו פשוט ייעלם, יעלה על מטוס יחד עם משפחתו ויטוס לתמיד.

תשובתי: זה מה שהרגשנו בזמנים של גלות מצרים. זוהי העבדות שהאגו שולט עלינו, "משחק" עימנו בצורה נוקשה ויוצר בינינו כאלה יחסים. כתוצאה מזה אנחנו מוצאים את עצמנו במצב שמתוכו אין פשוט איפה להתחבא. היום לאחדים עוד נדמה שהם יכולים לברוח לאן שהוא למדינה אחרת. אבל שום דבר לא יעזור.

שאלה: אז ישראל תהפוך ל"סיר לחץ" רותח שנעולים בו אנשים שלחלוטין לא סובלים זה את זה?

תשובתי: נכון. כך היה בעבר, כך זה יקרה גם בעתיד. ולא תישאר לנו ברירה אחרת חוץ מאחדות. ובחוסר המוצא הזה אנחנו נסכים שאחדות אפשרית רק מעל לשנאה.

גשרים מעל התהום

שאלה: התהומות שמפלגים את העם עוצבו והתגבשו במשך שנים. היום נוצר הרושם שכבר אי אפשר לבנות מעליהם גשרים. האם אפשר לשכוח את כל התהומות והעלבונות? האם אפשר לשלוט על הפוטנציאל השלילי?

תשובתי: אפשר. אני לא שואל אותך מי אתה ומה אתה, לאיזו קהילה או מפלגה אתה שייך. שום דבר כזה. אני יודע רק דבר אחד: אני איתך, אנחנו עם כולם, צריכים להיות יחד ואני הולך על זה. ודאי אנחנו שונים, מנוגדים, אנחנו אפילו שונאים זה את זה, כל זה לגמרי לא חשוב. אלא חשוב רק דבר אחד, אנחנו חייבים להתחיל להתחבר ולהתאחד בינינו.

אנחנו מציגים את החיבור והאיחוד הזה בסדנאות, בהן יושבים אנשים הכי שונים, זרים זה לזה, שמשקפים את כל המגוון החברתי. ניקח נציג אחד מכל מפלגה, נושיב אותם יחד, נערוך סדנה, ותראה שאפילו בכזה הרכב מעורבב הם פתאום יגלו דרכים לחיבור. יגלו בתנאי שאף אחד לא רומס את האחרים ולא מגדיל על הרקע הזה את השנאה שלו. להיפך, כל אחד מוכן להתאחד ולהתחבר עם אחרים מעל לכל המחשבות והרצונות הקודמים.

אז אנחנו מממשים את זה בפועל ופתאום במרכז המעגל, יתגלה לנו איזה כוח חדש, חום, הבנה הדדית, יכולת לתמוך ולשמור על קשר הדדי. זהו הכוח הבסיסי השני שטמון בטבע עצמו, כוח האהבה. לא אותה האהבה שמתלקחת בין גבר ואישה, אלא אותו הכוח שחודר דרך קשרים בין אישיים.

צעדים לקראת

היום אנחנו נמצאים במימד של שנאה, של האגו. אני לא סובל אחרים, אני תמיד מחפש עליונות מעליהם, תמיד רוצה לראות אותם למטה, תחת שליטתי. אבל אי אפשר להמשיך כך הלאה. בהתפתחות שלנו הגענו לכך שהאגו הזה טורף אותנו מבפנים. הוא לא ייתן לנו לחיות כמקודם לא לעם ישראל ולא לאנושות בכללותה. ולכן לראשונה בהיסטוריה מתגלה חכמת הקבלה לעולם. תפקידה הוא ללמד אותנו כיצד בתנאים החדשים, למרות ההתנגדות, להחזיק ולשמור על קשר הדדי טוב.

מתוך תוכניתי ברדיו FM103, מתאריך 22.3.2015.

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/fP2U6

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest