חכם אומלל

שאלה: ידע, זו המדרגה הגבוהה ביותר, שמאפשרת לחבוק את כל המציאות. דווקא כך חשב קהלת בספרו בעל אותו השם של שלמה המלך. אמנם, בסופו של דבר, הוא הגיע למסקנה, ש"מוסיף דעת מוסיף מכאוב", "ואיך ימות החכם עם הכסיל". למה רכישת חכמה וידע לא הביאה לו את האור הרצוי?

תשובתי: מפני שגם חכמה וגם ידע מהווים רק אמצעי להשגת האושר. להיות מאושר, זה כל החיים שלנו. אנחנו לא צריכים שום דבר, אלא רק להרגיש משהו ליהנות ממנו. בסופו של דבר, ליהנות מהחיים – רק את זה אני רוצה.

אני יכול להלביש על זה כל מיני דברים, אירועים, תופעות, אבל אני רוצה ליהנות, למלא את עצמי. תחת המושג "תענוג" אני מבין שזה מילוי של עצמי בְּחיים, כי חוץ מחיים אין לי כלום. לכן אני רוצה להרגיש אותם מלאים ונעימים.

מה זה אומר שהאדם חי? יש בו איזו רוח שמדכאת או משמחת אותו. אני רוצה שהרוח הזאת תהיה מלאה בחיוּת. לשם כך, כמו שאמרנו, אני צריך כל הזמן להתחדש. לכן, כאשר אני רוצה עושר, שליטה, ידע או אפילו פחות מזה, משפחה, מין, אוכל, אז רק כדי ליהנות מזה.

אם נסיר את התענוג מהאוכל, אז האדם יאכל בעל כורחו, כמו חולה, רק כדי להחזיק את הגוף. אם הוא לא מקבל תענוג ממין, אז הוא הולך להתרפא, אחרת הוא לא מרגיש תענוג מהחיים. אם אין שמחה מהמשפחה, אז הוא מתגרש.

אותה הדבר נוגע גם בקשר לעושר. אנחנו שואפים אליו, בכך שמסתכלים על הסביבה, מפני שמקווים לרכוש עצמאות וביטחון. ואילו עכשיו אנחנו רואים, שבכל רגע הכול יכול להיעלם. גם השלטון היום הוא בר חלוף, לא כמו שהיה בעבר אצל המלך.

לבסוף, אתה משיג חכמה ורואה את כל מה שמתרחש. אז מה אתה מגלה? בהביטך על כל מקורות התענוג, אתה רואה שאין בהם כלום, כמו גם בחכמה עצמה. מה השגת בהשגת כל הבריאה שאותה אתה רואה מקצה ועד קצה? הכול פועל והכול ריקני והרוס.

ואז אתה מוצא את עצמך במבוי סתום, ממש נתקל בקיר, מפני שאין לאן להתקדם. אם אתה חכם, אם אתה רוצה תוצאות מכל פעולה שלך, מכל תפקיד, אז אתה לא מתחיל אותה. אין לך מה לעשות. נשאר רק להתאבד.

היום כבר מדברים על מדע כעל גילוי של כל העולם. הכוונה היא, שאתה לא מדען רגיל שמתעסק בחרקים, חיים או אלקטרוניים, אלא פילוסוף גדול, חכם. וזו כבר חכמה אחרת לגמרי.

מתוך התוכנית "חיים חדשים", שיחה מס' 187, 23.05.2013

ידיעות קודמות בנושא:
איפה לקחת זמן לאושר?
מכת המאה
למצוא את נוסחת האושר

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/RTbAC

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest