דף הבית / משבר עולמי / חוסר האידיאות – סכנה לאנושות

חוסר האידיאות – סכנה לאנושות


דעתו
של סרגיי טרברוב, חוקר תרבויות:
"ב-150 השנים האחרונות של ההיסטוריה הרוסית, אידיאות החירות תפסו מקום גדול מאוד בחיי האנשים. האיכרים זכו לצאת לחופשי, אך מכיוון שהחירות ניתנה ולא נרכשה, זה הפך להיות במקום חירות בשביל כולם, חירות מכולם. וזה נגמר במהפכה ומלחמת אזרחים.

משנות ה-20 ועד לשנות ה-50, המדינה חיה תחת השפעת אידיאות אחרות: הכנה למלחמה, ניצחון בכל מחיר, תקומה מן ההריסות. כאשר האידיאות הללו מומשו, וסטלין, שמימש אותן, מת, האידיאה העיקרית עד לאמצע שנות ה-70 הפכה להיות: "רק שלא תהיה מלחמה". אז היה מקום לפרויקט נוסף – פרויקט האטום, שהוליד את כל התעשייה של המדינה: הכימיה, הפיזיקה, האסטרונאוטיקה ועוד.

באמצע שנות ה-70 האידיאות הללו נגמרו: לכאורה לא אמורה להיות מלחמה, אין יותר על מה להילחם. זה הביא ליצירת ריק, שהפך לאחת הסיבות העיקריות של קריסת ברית המועצות.

כיום, לפחות בתרבות המערב, קיימות שתי אידיאות:

– באידיאה הראשונה, אמת המידה העיקרית של הכול היא הבעלות, כלומר "אני – זה מה שנמצא בבעלותי". זה הביא לקפיטליזם הנוראי, שכבר אפשר לראות בארצות הברית, שחיה על חשבון צריכת כל משאבי כדור הארץ. בברית המועצות האידיאה הזאת הביאה לסוציאליזם, שהוא ההיפך מקפיטליזם.

– אבל יש גם אידיאה אחרת – הרצון לא "להחזיק", אלא "להיות". "להיות", זה כאשר להיפך, כבר לא צריכים שום דבר.

אולם שתי האידיאות האלה נמצאות בקצוות, וקשה למצוא משהו באמצע בין שתי האידיאות הקיצוניות האלה. עם זאת, האידיאה הגלובלית החדשה יכולה להיות שוב אידיאת החירות. אולם לא יהיה מדובר בחירות בשביל כולם או מכולם, אלא חירות של כל אחד מאיתנו".

התייחסותי: דווקא חופש הרצון ומימושו ביצירת חברה אחת, שהיא הכלי שבו מתגלה תכונת השפעה ההדדית והאהבה, "החירות של כל אחד מאיתנו" – זאת האידיאה של חכמת הקבלה, שאותה האנושות תיאלץ (בצורה הכרתית או בעל כורחה) לממש. כל ההפצה שלנו מלאה בדיוק בהפצת האידיאה הזאת. דווקא המחסור באידיאות דוחף אותנו לברר את האידיאות הללו, או מאיים להביא את האנושות להוליד את האידיאה הזאת בדם, יזע ודמעות.

ידיעות קודמות בנושא:
עלינו ליצור חברה עם הרמוניה פנימית
עידן נטול אידיאות
חוסר אידיאה לאומית

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/5HtsY

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest