חוכמת הלב

חוכמת הלב

שאלתה של מיקה: לפני זמן מה נתתי במתנה את הספר "חוכמת הלב" לבנותיה של חברתי. דווקא הילדה הצעירה, תלמידה בכתה ב' הייתה זו שנמשכה לספר. עלי לציין שילדה זו מתקשה מאוד בלימודים, קשה לה ללמוד לקרוא, והיא נחשבת לתלמידה חלשה. היא פתחה את הספר בשקיקה והתחילה לנסות לקרוא מהספר. במילים הראשונות היא נזקקה קצת לעזרה אבל תוך זמן קצר היא התחילה לקרוא לבד.

למרות שהספר כתוב בעברית גבוהה והוא אינו מנוקד, קצב הקריאה הלך וגבר, וכך למול עיני ועיני אמה הדומעות התרחש נס. ילדה שמתקשה לקרוא טקסט מנוקד הכתוב בעברית פשוטה מסוגלת לקרוא טקסט המבוסס על כתבי מקובלים. בשיחה עם חברות הסתבר לי שמדובר בתופעה שחוזרת על עצמה, ילדים הנקראים "בעלי ליקויי למידה" מסוגלים לפתע לקרוא דווקא את הספר המיוחד הזה. כיצד אתה מסביר תופעות אלה, דווקא על הילדים הללו, ועל ילדים בכלל?

תשובה: גם אני (ואני בן 62) סובל מקשיים בלמידה. בבית הספר לעיתים לא יכולתי להבין מה נדרש ממני, לא יכולתי לקשר בין דברים שהיו ברורים לכולם, לא יכולתי לזכור כלום, הייתי מוכרח לפתח נוסחאות מחדש ואחר כך לפתור את התרגילים בעזרתן, לא הצלחתי ללמוד אפילו שפה אחת זרה, ועד היום העברית שלי "על הפנים", כידוע לכם…

אינני בא להרגיע מישהו אבל ידוע כי חלק נכבד ממיטב המוחות האנושיים, לא התגלו כמבריקים במיוחד בבית הספר. איך שלא יהיה, ספיגת הידע תלויה במבנה הנשמה. אם הנשמה היא מהאור המקיף, הילד מוכן לידע כללי, רוחני, הוא מבין אותו "מתוכו". לעומת זאת, ידע ארצי, ידע מוגבל שהתקבל מתוך הדחף "לקבל" ולא "להשפיע" – קשה לתפיסה אצל נשמות אלו. כעת יורדות יותר ויותר נשמות כאלו, ואנו רואים שהילדים הם אחרים – הם זקוקים למדע על נשמותיהן, יש בהם השתוקקות למלא את עצמם באור.

ואם כבר הזכרת את הספר חוכמת הלב, אני מצרף לכם כאן קליפ חדש ומקסים על ספר זה, מבית היוצר של משפחת זמיר מבני ברוך.

לחצו לצפייה בסרטון

לא חשוב כמה שהילד מבין, אלא מאותו קטע בדיוק שהוא קורא ולא מבין, נמשך אליו אור מקיף ששומר על הנשמה שלו, ואז לאדם הזה כבר בטוח לא יבואו מזיקים, כי הוא מוקף בכוח יותר עליון מהעולם שלנו. לכן חוכמת הקבלה היא קרש ההצלה של הילדים ושל עם ישראל ובכלל.

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/UtA8u

18 comments

 1. אסתר המלכה מהקבוצה הווירטואלית:)

  ויש ילדים שלא מעניין אותם הספר, גם לאחר קריאה בו (כמו אחיינית שלי):)

 2.  אצלנו בבית "חוכמת הלב" הוא ספר של לפני השינה, שאנחנו מקריאים לילדים, והם מספרים לנו בחזרה. כולנו נהנים מהיופי של המילים והציורים. ובכלל לא איכפת כמה מבינים – העיקר שכיף לקרוא יחד. כיף לנו להסביר לילדים, ועוד יותר כיף לשמוע אותם מדקלמים מהשירים והמשלים, שואלים שאלות, וגם עונים. באמת ספר לכל המשפחה! תודה לכם על החוויה, מכל משפחת שקד. 

 3. שם: נוגה כהן, בת 9 וחצי אני נורא אוהבת את הספר אני קוראת בו לפני השינהגם האחיות שלי אוהבות אותוואנחנו גם מנסות לעשות הצגות על השירים מהספר.אנחנו מתחפשות ומציגותאמא מצלמת אותנו ואז אנחנו

  יכולות ליראות איך יצא.

 4. בתי גל בת-14, הוקסמה מן הספר "חוכמת הלב" ולא מפסיקה לקרוא בו. את הספר קבלתי במתנה ומאז גל לוקחת אותו יום יום לבית הספר וקוראת בו עם חברות. החומר חדש לנו לגמרי כי אף פעם לא התעניינו בקבלה. אני מרגישה בה שינוי מדהים.תודה רבהאורה מרעננה 

 5. שלום

  מיקה שלום לך ולכולם.

  קראתי את הסיפור שלך והתרגשתי מאוד עבור הילדה הקטנה שסוף סוף קיבלה את האפשרות להפסיק להגדיר את עצמה על פי חוקי החברה.מאוד הזדהיתי איתה מהקושי בלימודים והבעיות שנוצרות סביב זה. אמנם אני בת 28 ואז אולי היה קצת קצת אחרת ולא הגיע אלי ספר כזה מקסים אבל תמיד ידעתי והאמנתי בכל כולי שזה כך אמור להיות עבורי וזה עזר לי להפסיק להגדיר עצמי בצורה המתבקשת ע"י החברה.

 6. רב יקר אמא שלי בת 70 קיבלה את הספר "חוכמת הלב". אמא מעולם לא קראה ספרים. היא סיפרה לי בהתרגשות ש"פתאום ראיתי את הספר על השידה, הצבעוניות משכה אותי להסתכל בו. התחלתי לדפדף ומצאתי את עצמי קוראת בו עשרה קטעים רצוף.. ואפילו מבינה משהו". מאז אמא לא מניחה לספר, וגם אבא. 

 7. "חוכמת הלב" בקבלת שבת

  יש רגעים בחיים שאנו חווים כקסומים, ורציתי לשתף בשמחה זו. ערב שבת הגיע ובאופן מפתיע לאחר הקידוש, מצאתי את עצמי שולפת מהמדף את הספר "חוכמת הלב", ואומרת: "יש עוד דרך לקבל את השבת – כתבי המקובלים!!". "פוקוס על הבורא", "גלים רוחניים".. פשוט קצר, קולע ולעניין. הילדים נהנו, המבוגרים נהנו שמחה עצומה הציפה אותנו, מאז יש לנו פינה קבועה בליל שבת "חוכמת הלב", שהפך בביתנו לדרך קבע.

 8. תקציר הספר "חוכמת הלב"

  בשנים האחרונות אנו עדים לירידה מתמדת במעמד הספר כצורת בילוי מועדפת על הילד וההורה. מתוך דאגה אמיתית לעתיד הקשר הזה עם הספרים, הוציאה הוצאת "קבלה לעם" ספר מיוחד לילדים והורים, שמאגד בתוכו משלים וסיפורים קצרים ומהנים על החיים, שנבחרו בקפידה מתוך כתבים מקוריים, ואיורים יפיפיים לפי רוח הזמן. הסיפורים עצמם לא שונו מכתב המקור, אלא רק עוצבו בצורה יותר ברורה וקלה להבנת הילד. וכך הסיפורים האלה שיועדו להקראה לילדים בעיקר לפני השינה, נשארים מהנים ומאתגרים גם עבור המבוגרים שמקריאים להם אותם.. טעמו וראו..

 9. הסרטון פשוט מקסים – מרגש וחודר עמוק ללב! תודה!!!

 10. התרשמתי עמוקות מהסיפור של מיקה על הילדה שהתגברה על קשיי הקריאה באמצעות הספר המיוחד הזה. ובעצם, אין להתפלא – זה לא סתם ספר ילדים, אלא ספר הילדים הראשון המגיש דברי מקובלים אמיתיים בצורה כל כך ישירה ונגישה. ובעצם, זה לכל גיל. בכל פעם שאני קוראת בו, אני מגלה עוד ועוד עומק, כמו זרקור על האמת . תודה לרב ולבני ברוך על הוצאת הספר.

 11. מכתב תודה על ספר מופת "חוכמת הלב".אני אישה נשואה בת 35 שעובדת בהייטק במשרה מלאה, אם לשלושה ילדים בגילאים שש וחצי, ארבע ושנתיים. אני כותבת את המכתב בשם ביתי ניצן, שהיא היום בכיתה א'. ניצן קיבלה את הספר "חוכמת הלב" בחודש פברואר ומאז היא לא עוזבת את הספר. היא הולכת איתו לכל מקום, היא קוראת בו לבד אף על פי שהיא לא יודעת עדין לקרוא ללא ניקוד !!!היא לוקחת את הספר כל יום לבית הספר, כספר לקריאת הבוקר. אפשר להחליף בכל יום ספר אחר אבל ניצן רוצה את "חוכמת הלב". ניצן חייבה אותי לקנות עותק נוסף מתנה לכיתה והסבירה למורה שזה ספר מיוחד "שיסביר לכיתה איך להיות יותר טובים ולא אלימים" שזה ציטוט מפי ניצן. המורה פנתה אלי ושאלה אותי איזו מתנה יש לי לתת לכיתה שתסביר לילדים איך להיות טובים יותר ולא אלימים, בהתחלה לא כל כך הבנתי מה המורה רוצה ממני, ואז ניצן אמרה "אמא, הספר שכחת, חוכמת הלב", כמובן שיום למחרת הספר כבר היה בכיתה.חשוב לי  לציין שניצן היא תלמידה ממוצעת ומאז שהיא החלה לקרוא את "חוכמת הלב" יש שינוי עצום אצלה בחיים ובלימודים, מתלמידה ממוצעת היא הפכה לתלמידה מעולה, מקשיים יומיים בשיעורי הבית שמלווים בריבים וויכוחים, השיעורים הפכו ל"קלי קלות", כפי שניצן אומרת.רציתי עוד להוסיף שלעיתים אנחנו המבוגרים לא מסוגלים להבין, לתפוס, לקלוט, את חוכמת הקבלה, ודרך ניצן ,ביתי בת השש וחצי, אחרי שהיא מקריאה לי מהספר אני שואלת אותה שאלה: ניצן את יכולה להסביר לי את מה שקראת עכשיו ? והיא מסבירה לי בפשטות במילים שלה את מה שלי לקח כמה שנים להבין. מה שרציתי לכתוב זה שהילדים מבינים הרבה יותר טוב מאיתנו המבוגרים.      אני וביתי ניצן רוצות להודות מקרב לב על ספר מופת "חוכמת הלב" שחולל פריצת דרך בחיינו.תודה תודה תודה ושוב תודהבציפיה לספר הבא…אמא, אבא וניצן 

 12. כתבי המקובלים הם דבר חדש שלא קיים בעולם  כי מדובר באור –בצורות של האור, ולכן לוקח זמןלהתקשר אליהם.

 13. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  מדהים. מדהים. ושוב פעם מדהים.

  כאמא לילד עם בעיות רגשיות וקשיי למידה – יש לי תקווה.

  ולשמוע שגם הרב החכם והמדהים הזה סבל מקשיי למידה…איזו כנות. איזה יופי.

  כל הידיעות של העולם הזה…המשעממות האלה…הילדים האלה פשוט מסננים אותן – ואז זה נראה כאילו יש להם "קשיי למידה"

  אבל הלמידה האמיתית היא התשובה לשאלה: "לשם מה אני חי?"

  ואת זה יש בספר הזה בלי סוף.

  הילד שלי הולך כל לילה לישון עם הספר הזה. הוא מרגיע אותו.

  ממליצה גם על הספר "גלגלי שיניים" שכתב הרב לייטמן.

  תבורכו.

 14. מה זה אומר נשמה שהיא מהאור המקיף, ומאיפה עוד יכולות לבוא נשמות?

 15. שלום! קורעים לי נירי,אני רוצה לספרעל החיים שלישלא היה את הספר החדש חוכמת הלב,אני לא ידעתי קימעת לקרואוגם היו לי מורות פרטיות זה לא אזרומאז שיש את הספר חוכמת הלב,אני יודעת לקרא.  

 16. נירי בת 7 וחצי

  שלום! קורעים לי נירי, אני רוצה לספר על החיים שלי. שלא היה את הספר החדש חוכמת הלב, אני לא ידעתי קימעת לקרוא וגם היו לי מורות פרטיות, זה לא אזר. ומאז שיש את הספר חוכמת הלב אני יודעת לקרא.

 17. אנו מצויים בדור שמלמד את הוריו ומחנכיו,דור בעל יכולות מופלאות שעדיין לא התגלו, זה הדור שישפיע על מחנכיו.  מירה גננת

 18. מיקה שלום קראתי בהתרגשות את מכתבך. המקרה שתיארת דומה למקרה עם בני עידן בן ה-10. עידן התקשה בקריאה ולומד עם מורה בהוראה מתקנת מזה שנתיים. לאחר ששמעתי מחברה על הספר "חוכמת הלב", נגשתי למורה הפרטית של עידן ובקשתי שתעבוד איתו עם הספר "חוכמת הלב". בתחילה המורה התנגדה בטענה "שהשפה גבוהה מדי, וקשה, ובלי ניקוד.." אך אני התעקשתי ובקשתי שתנסה. וכך היה. המורה עבדה עם עידן ואני במקביל קראתי איתו בכל יום לפני השינה קטע מהספר שהוא בחר. והנס קרה. המורה המומה, יש שיפור ניכר בקריאה ובהבנת הנקרא של עידן, ויותר מזה עידן החל לקרוא בבית מרצונו החופשי בפעם הראשונה מאז נולד.אין לי מילים לתאר את השמחה הגדולה שלנו. אני ממליצה בחום על הספר לכל מי שאני מכירה. בברכהסיגל שלו 

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest