דף הבית / המשבר ופתרונו / הפתרון / הפתרון 65 – סין

הפתרון 65 – סין

הסינים עשו בשלושים השנים האחרונות צעד גדול קדימה. איך הושפעו מכך היחסים החברתיים באומה, כיצד הם חינכו את העם ומה הם יעשו עם הכלים שהשיגו? (הרב ד"ר מיכאל לייטמן משוחח עם חברי הצוות הכלכלי על רשמיו מביקור בסין)

תוכנית הטלוויזיה "הפתרון" בנושא "סין".

לצפייה/האזנה: | MP3 אודיו | MP4 וידאו |

להורדה: | MP3 אודיו | MP4 וידאו |

תקציר השיחה:

בסין קיימים הבדלים קיצוניים בין עניים לעשירים. לעני ישנה איזו פינה עם טלוויזיה, ואיזו מיטה מקרשים על הקרקע, וזה נקרא שיש לו דירה. לעומתו יש גם עשירים וילות. מצב זה גורם לחוסר יציבות.

הסינים צעדו תוך שלושים השנים האחרונות צעד גדול קדימה, אבל זה רק כדי להשיג כלים. מה עכשיו הם יעשו עם הכלים האלו, זה כבר בעיה. מצד אחד, באמת הכול נמצא בידיים של המשטר, מצד שני המשטר השתנה. יש מלא גנבות, והכול לקנייה ומכירה. זה לא אותם האידיאלים הגדולים של מארקס או לנין, זה רק כסף.

אני לא חשוב שאנחנו נמצאים בעידן שאיזה מדינה הולכת לשלוט, זה כבר עבר, מפני שהעולם הוא כל כך קשור בצורה אינטגרלית-הדדית, שאין כאן מישהו שיכול לשלוט בצורה בולטת.

אי אפשר לעשות בסין דמוקרטיה, זה יהיה פשוט חוסר שליטה. אני חושב שכל אדם שמכיר את סין ונמצא בה או לידה, או בקשר איתה לא רוצה שיהיה בסין דמוקרטיה. לדמוקרטיה אתה צריך קודם לחנך את העם, לחנך. דמוקרטיה זה קודם כל "דמוס", זה עַם, בסין יש עבדים שעברו את הקומוניזם, עברו כל מיני ידיים כאלו, דמוקרטיה לגמרי לא מתאימה.

קפיטליזם זו אידיאולוגיה, ולא סתם שיש לי כסף ואף אחד לא מגביל אותי. החשוב הוא, איך העם נושם? איך היחסים החברתיים בתוך האומה? בסין עדיין לא מובן מה קורה, לכן הם יכולים להיות בחוקים אגואיסטיים לגמרי, קפיטליסטיים. מצד אחד נוקשים כמו בעבדות, ומצד שני הם יכולים להיות בחוקים חברתיים חמים. יש שם הרבה מאוד כאלו מין רבדים, זרמים, זה כמו סנדביץ', ממש הרבה מאוד שכבות.

הסינים היו חיים בחברה סוציאליסטית: גני ילדים, פנסיה, בתי חולים, בתי ספר, במימון מסוים. ככה זה היה, חינכו את העם לחיבור, לעזרה הדדית. ולכן אני לא חושב שסין קפיטליסטית. אידיאולוגיה זה העיקר, ולא כמה מותר לך להחליף דולרים ליואנים.

הסינים יצטרכו לקבל חיבור, את שיטת החיבור, רק מחכמת הקבלה, שיטת החיבור החדשה, שבטח רק חיבור יציל אותם. אחרת זה יהיה מדינה שתתרסק להמון מדינות, כי יש שם הרבה מאוד עמים שנמצאים בכל מיני צורות, חיים והרגלים שונים, וכן הלאה.

הסינים צריכים לקבל רשימות חדשות. זה שהם לומדים לארגן בנקים מאמריקה או תעשייה מגרמניה, זה לא העניין. הם צריכים להשתנת בפנימיות וזה על ידי התבגרות הרשימות החדשות שמתעוררות בהם.

אך יש לזכור שאם נעשה בישראל שינוי, שינוי ב-600,000 איש, בזה נביא לשינוי בכל העולם, כולל סין.

תוכניות קודמות:
הפתרון 64 – סוגיית הגז והמשאבים הטבעיים
הפתרון – המודל הניאו-ליברלי
הפתרון – שלב המעבר – מכלכלה נוכחית לכלכלה לפי חוקי הטבע

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/VmMLR

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest