דף הבית / המשבר ופתרונו / הפתרון / הפתרון – המשבר הכלכלי באיחוד האירופאי

הפתרון – המשבר הכלכלי באיחוד האירופאי

המשבר הכלכלי באירופה מאיים למוטט מדינות ולהביא לפירוד ביניהן. מה מסמל מצב זה ומה ניתן לעשות? הרב ד"ר מיכאל לייטמן בשיחה של חברי הצוות הכלכלי מנתח את המקורות, הפגמים במערכת הקשר והכשלים בגישה לאיחוד שהובילו למשבר.

תוכנית הטלוויזיה "הפתרון" בנושא "המשבר הכלכלי באיחוד האירופאי".

לצפייה/האזנה: | MP3 אודיו | MP4 וידאו |

להורדה: | MP3 אודיו | MP4 וידאו |

תקציר השיחה:

המצב הנוכחי בגוש האירופאי נגד יוון, מסמל חוסר ארגון נכון. אם מדובר באירופה מאוחדת, מערכת שכולם דואגים שתעבוד, הרי שיש להם כלי להשפיע על כל מדינה, אז מה קרה שפתאום מגלים שאיזשהו מדינה קורסת ויש לה חוב עצום? אין בעיה ביוון, הבעיה היא שאירופה לא מאוחדת, אין לה ראש, לכן מתרחשים דברים כאלו.

היכן הכלכלנים האירופאים שפיתחו את המערכת ומקבלים מיליונים, במה הם עוסקים? איך הם גרמו לכך שמדינה זו תגיע למצב כזה? לא היה להם כלים לעצור? כלומר, יש איזה פגם בקשר במערכת.

מטרת הגוש האירופאי לא הייתה איחוד מלכתחילה, המטרה הייתה איחוד רק בעסקים, בשום דבר אחר לא היה איחוד. מה זו אירופה משותפת, הם ביטלו קצת את הגבולות? זאת אני חושב שיש לבטל רק בשלב האחרון.

על המצב אחראיים החזקים, איך הם הגיעו לכזה מצב? איך דרשו מהעם היווני לעשות את אותה העבודה, באותו הקצב, באותה המסירות כמו שגרמני עושה? הם לא יכולים. אירופה מאוחדת זה כמו משפחה, אחד יכול כך, השני יכול אחרת.

אנשי הכלכלה ממש ביישו את עצמם, הם הראו לכולם עד כמה שהכלכלה הנוכחית איננה כלכלה, היא רק מיועדת למי שיותר חזק, מי שיותר עשיר יהיה עוד יותר עשיר. כלכלה אינה מסוגלת לעבוד לטובת החלש במאומה. רק הפירורים שזורקים מהשולחן הולכים לחלשים כדי יתקיימו. הכלכלה לוקחת בחשבון רק חלק קטן מאוד במערכת היחסים בין בני אדם, במקום לקחת בחשבון את כלל היחסים.

איפה היחס בין בני אדם, ההתחשבות, התוכניות בהן מסבירים כיצד קודם כל מגיעים למצב שלא עוזבים אף אחד? אין דבר כזה שבמדינה אחת גוועת ברעב ומדינה אחרת חיה בעודף. זה לא יכול להיות.

יתכן שאפשרי לקחת את כל האנשים האינטליגנטיים, המיוחדים, אנשי הרוח מכל אירופה, ולעשות מהם איזשהו קבוצה מיוחדת, אז אפשר לצאת לאירופה בכללות ולהתחיל להסביר מה צריכים לעשות. עניין החיבור שהוא מעל כל הפערים, שמתוך החיבור הזה נתחיל לחשוב איך מצמצמים את כל הפערים. אז נגלה כוחות גדולים מאוד, רוחניים, שיעזרו לנו. אבל מי יעשה את זאת? אני מקווה שנעשה משהו כאן במדינתנו, ונהיה דוגמה אולי לכל העולם, בזה הייתי משקיע, אבל כלפי אירופה אינני אופטימי.

תוכניות קודמות:
הפתרון – עקרונות הכלכלה החדשה
הפתרון – סנקציות כלכליות
הפתרון – כלכלה רוחנית

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/QHuRn

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest