דף הבית / חינוך, ילדים / הפירמידה המגוונת

הפירמידה המגוונת

שאלה: נניח, שאדם יסכים עם השיטה האינטגרלית של התיקון הפרטי שלו. אבל מאיפה יהיה לו הביטחון וההוכחות שכל השאר גם ייתקן?

תשובה: ישנם אנשים שמסוגלים להבין את הנחיצות בחברה כזאת:

  • ישנם אנשים שמגיעים לכך ב"דרך ייסורים" מפני שהם רואים שהייסורים לא מובילים לשום דבר טוב.
  • וישנם אנשים שחוקרים את הטבע, ורואים מתוך הניסיון, מתוך מה שהם משיגים דרך מדעי הטבע, שאולי זאת המטרה הסופית של הטבע.

מפני שכל האנשים שונים, בהתאם לכך האנושות מתחלקת לפי הפירמידה.

בפסגה של הפירמידה נמצאים אלה שפשוט מבינים ומרגישים את זה, אלה שיש להם את הנחיצות הפנימית לזה. הם נבראו כאלה. אפשר לכנות אותם "אידאליסטים" – הם כאלה מטבעם, הם מוכנים לזה.

ישנם אנשים שמגיעים לכך מנקודת המבט המדעית. הם מסכימים עם זה, כי רואים בכך נחיצות אמיתית שנתונה לנו על ידי הטבע שבו אנחנו קיימים.

ישנם אנשים שמסוגלים לראות את התוצאה מראש, אפילו שהיא לא מוצאת חן בעיניהם, שאין בה שום דבר שמושך אותם, אבל הם מבינים שאחרת הייסורים יובילו אותנו לכך, מה שנקרא "על ידי מכות אל האושר".

וישנם אנשים, שפשוט סובלים מאוד בעולם שלנו. והם הרוב. הם נלחמים על חייהם, וחיים ברמה פשוטה, אפשר להגיד, ברמה "בהמית". אין להם שום דבר חוץ מעבודה ועניינים גשמיים – ככה הם סוחבים את חייהם. וכל מה שצריך זה פשוט להסביר להם, איך בהדרגה להפוך את דאגתם מהדאגות לעצמם לדאגות לחברה, ואיך לקחת על עצמם את הדאגה על החברה האינטגרלית.

מבחינה מעשית אפשר להבין שכאשר האנושות מתפטרת מהמותרות ומגיעה למכנה משותף כזה, אז מתחילים לפעול כוחות אדירים. אנחנו באמת יכולים להגיע להרמוניה, אך רק תחת השפעת הסביבה.

ראינו גם באירופה, שרוב האירופאים – המדענים, הסוציולוגים, הפסיכולוגים, אנשי מדעי המדינה – מתחילים להבין, שלשבור את האינטגרציה מאוד קשה, זה כמו ללכת נגד התהליך שנקבע, גם על ידי הטבע וגם על ידם. מאוד קשה להם להיפרד מכספם, לדוגמה, לשלם לגרמנים 500 מיליארד דולר או לשלם יורו ליוונים, אבל הם רואים שאחרת זה יעלה להם יותר. להחזיר את כספם בחזרה זה לא סתם להדפיס אותו. וכאן אנחנו מתחילים להזמין על עצמנו כמות עצומה של כוחות שליליים. הפרוטקציוניזם הוא מאוד מסוכן.

כשאנחנו מתחילים לראות את הקשיחות של התהליך הזה ובהדרגתיות להסביר עליו לאנשים, אי אפשר שלא להסכים עם זה – החיים דוחפים.

אנחנו לא מאמינים שצריך לפרוץ קדימה ובצורה אינטנסיבית להסביר את מהות התהליך בכל הפינות והכיכרות. צריך להציג בהדרגה את ההשכלה והחינוך של האדם, להסביר לו בצורה אובייקטיבית על האירועים שצפויים לנו, על המסגרות והצורות שבהן נצטרך להיכנס, החל מהמצב הנוכחי ועד למצב שאליו צריך להגיע.

להכין את דעת הציבור בהדרגתיות – זה אומר, לרכך את כל הדרך שעלינו לעבור. הרי אנחנו נעבור אותה או בצורה מאולצת, על ידי הכוחות האבולוציוניים שילחצו עלינו בכל הכוח עד להכחדה, כמו שהיה עם הדינוזאורים, או שנוכל להפוך את כל זה למעבר נעים ומחושב של בני אדם מדרגת ה"חי" לדרגת ה"אדם".

מתוך השיחה מס' 8 אל החינוך האינטגרלי,15.12.2011

ידיעות קודמות בנושא:
הנחיצות שנובעת ממהותה של ההתפתחות
חוסר האונים של המיליארדרים והממשלות
זה מה שיקרה

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/eOz8H

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest