דף הבית / חינוך, ילדים / הסוכן סמוי של הבורא בבית הספר

הסוכן סמוי של הבורא בבית הספר

הסוכן סמוי של הבורא בבית הספר

שאלה: כיצד צריכה להיות ולהיראות סביבה טובה עבור הילד?

תשובתי: הילד תמיד גדל לפי הסביבה שסובבת אותו. לכן, דאגה לסביבה, זו דאגה עבור הילד. תחשבו, כיצד ניתן להשפיע על סביבתו ולנהלה בעקיפין, על ידי אספקת משׂחקים, ספרים, סרטים, הנושׂאים מידע שנבחר על ידכם, אך בצורה מעניינת עבורו. יש ללמד את הילדים על השפעה חיצונית רעה, וכמו כן ללמד את הילדים להתנגד לה בעצמם, לתת להם כוח לעמוד על העקרונות שלהם. הרי מערכת הערכים נבנית על התנגשות בין טוב לרע.

לא קיימת בעיה לבנות סביבה טובה עבור הילדים, אם ההורים יסכמו על כך ביניהם. קל מאוד לשכנע את הילד על ידי משׂחקים, ממתקים ובהדרגה לקשור אותו עם הסביבה הדרושה. ואחר כך הסביבה כבר תתחיל להשפיע עליו. והמחנכים חייבים להיות בעלי יכולת אמנותית לרדת לרמתו של הילד, כדי שהוא לא ירגיש שהם גדולים: יושבים יחד עם הילדים, משׂחקים איתם, מדברים כמוהם. כמו סוכן חשאי שהסתנן לתוך סביבתם, ואז הוא יוכל להעביר להם את הלך רוחו, ולהעלותם בהדרגה. ואם הוא גבוה מהם, אז הם תופסים אותו כמו ריהוט… מתרוצצים בין רגליהם של המבוגרים ודוחפים אותם, כדי שהם לא יפריעו. קיים אצלם עולם פרטי משלהם.

כלומר, הכול צריך להיות מאורגן רק לשם השׂגת מטרה אחת – חינוך הילד לאהבת הזולת, ודרכו להגיע לאהבת הבורא. כוונה כזו חייבת להיות בתחילת חייו של הילד, בסופה של כל פעולה שלו. דווקא בגיל הרך זה קל ואפשרי לביצוע. אם להקנות את זה מילדות, אז אתם מספקים ומקנים לילדכם ביטחון מלא והצלחה.

מתוך שיעור על מאמרו של בעל הסולם "אהבת ה' ואהבת הבריות", 10.10.2010

ראה מאמרים קודמים בנושא:
שיטה לחינוך רוחני
שיחה על השפעת הסביבה

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/WfD2H

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest