דף הבית / משבר עולמי / המרקסיזם חוזר?

המרקסיזם חוזר?

photo_rav_gh70_061.gifשאלה: הקבלה דומה מאוד למרקסיזם. מדוע אתה קורא להחיל את הרעיונות המרקסיסטים, למרות הניסיון המר ברוסיה של תחילת המאה?

תשובה: הרעיון המרקסיסטי נכשל מפני שהמעבר למשטר אלטרואיסטי מורכב משני שלבים הסותרים זה את זה:

  • השלב הראשון: סיום המשטר החברתי האגואיסטי. אפשר להתרחק ממשטר זה רק באמצעות השנאה כלפיו (כלפי המנהיגים).
  • השלב השני – התפתחות אלטרואיסטית של ההמון, ליצירת חברה אלטרואיסטית.

(הקבלה מתארת את שני השלבים האלה כך: בהתחלה צמצום הרצון, ולאחר מכן רכישת המסך עליו, היינו רכישת כוונת ההשפעה)

מרקס עצמו הבין, שבין שני השלבים הללו,יש לשנות את הטקטיקה, מהשמדה אגואיסטית של העבר ליצירה אלטרואיסטית של העתיד. הרי חברה אלטרואיסטית יכולה להתקיים רק על יסוד אלטרואיסטי, ולשם כך צריך להכין (לחנך) את ההמון.
אלא שברוסיה מומש רק החלק הראשון – הפלת השלטון. המשטר המרקסיסטי לא הצליח לחנך את ההמון, להחליף את האגואיזם, שגדל בשלב הפלת המשטר, באלטרואיזם שהוא היסוד של המשטר הקולקטיבי.
שינוי מוחלט של ההתנהגות האגואיסטית להתנהגות אלטרואיסטית יכול לקרות רק בהדרגה. על ידי חינוך אפשר להביא את ההמון להכרת הנחיצות במשטר אלטרואיסטי, ולאחר מכן למימושו. זכרו כמה רבים מתושבי העולם חיכו בקוצר רוח להצלחת השלטון הקומוניסטי – לחלק השני של התיקון. אילו רק הצליחו, כל העולם היה הולך בעקבותיהם. אלא שהכיוון האגואיסטי שדרוש למימוש השלב הראשון, פעל ככוח הרסני עבור המשטר הקולקטיבי – השלב השני.

לסיכום: הנחיצות במשטר קולקטיבי מתגלה לנו בזמננו כחוק טבע, חוק שאיננו יכולים להימנע מקיומו בלא להזמין על עצמנו את הייסורים ההולכים וגדלים. לכן כדאי להסביר בצורה מדעית ומעשית, שהאגו רוצח, ולעשות זאת בצורה שהמסר יגיע לתודעת ההמון.

לא נגד האדם האגואיסט עלינו להתקומם, אלא נגד האגו, לבחור באיחוד, בהשפעה ובאהבה!

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/0Lsjl

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest