דף הבית / חינוך, ילדים / המורים עוזבים את בתי הספר

המורים עוזבים את בתי הספר

שאלה: דו"ח שפרסמה בשבוע שעבר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מראה כי מספר עובדי ההוראה שעזבו את מערכת החינוך עלה ב-23%. במקביל, מספר המורים החדשים ירד ב-12% בהשוואה לשנה שעברה. מזכ"לית הסתדרות המורים סבורה כי תיתכן בעיה בפתיחת שנת הלימודים הבאה בשל מחסור במורים וגננות.

אני נמצאת במערכת החינוך קרוב ל-15 שנים, וכמו מורים רבים החלטתי בכאב רב לעזוב את המערכת. ההרגשה שלי היא של מלחמת הישרדות בלתי פוסקת, השכר זעום, היחס לא טוב, יש אלימות בבתי הספר והדרישות מהמורים בלתי אפשריות ומורכבות. האם כדאי למורים להמשיך ולהילחם, או פשוט להפנות את הכוח לעשייה אחרת?

תשובתי: אני ממליץ לכל המורים לעזוב, כי אולי אז ההורים יבינו שמערכת החינוך היא המערכת החשובה ביותר במדינה, היא העתיד של הילדים ושל המדינה שלנו. אם כל המורים היו נוטשים, זה היה מטלטל את כולם, וכולם היו עוצרים וחושבים איך לתקן את הבעיות משורשן. זו הבעיה החמורה ביותר, כי זה נוגע לילדים שלנו, אי אפשר להשוות את זה עם שום דבר אחר, תפקיד המורה הוא הדבר החשוב ביותר. כולנו חייבים להתחבר ולדאוג לחינוך ולהשתתף בו, ממש כולם.

שאלה: לדעתך יש גורם מרכזי לעזיבה של המורים?

תשובתי: כן ודאי, הגורם המרכזי אלה ההורים שלא אכפת להם ורק באים בטענות למורים.

שאלה: מה הכוח של ההורים? איזה שינוי הם יכולים לבצע פה?

תשובתי: עליהם לשבת כולם יחד ולדון על החינוך, על איזה דור אנחנו רוצים לגדל, והאם זה מה שאנחנו באמת עושים בבית הספר. כיום ילד נכנס לבית הספר ויוצא משם ריק מבפנים. אנחנו חייבים לחשוב ברצינות מה התוצאה שאנחנו רוצים להשיג מהחינוך, ובהתאם לכך לחשוב במה אנחנו צריכים "להאכיל" אותם בבית הספר, בבית, במשחקים, בכל מה שסביבם. מלבד בית הספר, הילדים נמצאים בסביבה ואווירה שאנחנו לא שולטים בה, וזה לא יכול להמשיך כך, וטוב מאוד שזה מתבטא כעת בפרישה של המורים.

שאלה: איך אתה רואה את מערכת החינוך המתוקנת?

תשובתי: מערכת שתרשה לעצמה להיקרא "מערכת חינוך". כיום יש מערכת השכלה, אבל לא מערכת חינוך. ולכן הכול תלוי בנו, אנחנו אשמים במצב היום.

 

 

מתוך ישיבת כתבים, 20.3.2022

 

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/kLTyL

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest