דף הבית / חינוך, ילדים / ההכרחיות החיונית

ההכרחיות החיונית

שאלה: המדע והאומנות, הן שיטות להשגת המציאות הסובבת. רק שהמדע עושה זאת בדרך הגיונית והאומנות בצורה רגשית ואינטואיטיבית.

הרבה קריטריונים שעליהם דיברנו יוצאים מהתחום הרגשי והאינטואיטיבי. אז יוצא, שרעיון הבנייה של החברה האינטגרלית מבוסס על אומנות?

תשובתי: לדעתי, תפיסה זו מבוססת על הממצאים שאותם אנחנו מקבלים מהמדע, מהכלכלה.

אני לא אדבר על מדע, מפני שקשה להסביר לאדם עד כמה המדע הוא בעיקרון סובייקטיבי ביחס לחושים שלנו. אם היינו אחרים, היינו מגלים מדעים אחרים ופעולות הדדיות אחרות. הטבע מסתתר רק ביחס לאדם. ולכן כל המדעים הם סובייקטיביים.

הבנייה של החברה האינטגרלית, זו לא איזו פילוסופיה רגשית או איזו דרך פסיכולוגית. זו הכרחיות חיונית, מפני שהמצב הנוכחי של החברה מחייב אותנו לזה. כל מה שנבנה בתעשייה, בכלכלה, מהווה תולדה של החברה ולכן לא יכול להתקיים ללא שינוי נכון של הקשרים החברתיים. לכן ההכרחיות בזה היא ברורה.

האינטגרליות שמתגלה היום בעולם, זה קשר הדדי מלא לגמרי, שאותו אנחנו לא נוכל לקצוץ. אנחנו רואים את זה בקשרים של מה שמכונה "השוק המשותף", אף על פי שהוא די "חד צדדי". לאדם הפשוט לא מובן, למה אסור להפר את הקשרים האלה. תגרש את יוון, ספרד ואיטליה, בשביל מה אתה צריך את זה?! תשאיר רק את גרמניה, צרפת ועוד מספר מדינות רציניות, שמסוגלות, מוכנות, עשירות וחזקות, לא, לא יכולים לקרוע, לא יכולים להתנתק מהן.

העניין הוא, שהקשרים עד כדי כך נכרכו (וזה מתגלה לגמרי בצורה אי רציונלית), שהמדינות האלה חייבות, מוכנות לשלם מאות מיליארדי דולרים רק כדי שהמדינות האחרות לא יתנתקו מהשוק המשותף. למה? מפני שזה כבר מורגש כמערכת אינטגרלית משותפת אחת! במערכת אנלוגית, על ידי תלישת איזה חלק, אתה קורע את הקשרים בין כל השאר. והנה יוצא, שעל ידי הניתוק של יוון, אתה פתאום תרגיש שחסרים לך קשרים בין גרמניה וצרפת. כלומר אנחנו רואים בעליל, עד כמה העולם של היום מקושר הדדית.

היום אנחנו אפילו לא צריכים להילחם במישהו, לא צריכים לכבוש אף אחד. אתה כובש כל מדינה על ידי זה שאתה מנתק איתה את כל המגעים.

היום אין אף מדינה שיכולה להחזיק ולכלכל את עצמה, העולם הפך לאינטגרלי. ולכן בעולם אינטגרלי אנחנו חייבים להכניס לתוך הקשרים שלנו יחסים הדדיים נכונים.

אם אנחנו רק נחשוב על איך לגרום נזק זה לזה, אנחנו לא נוכל לשרוד. לכן, כשאנחנו מדברים על הצורך בשינוי האדם כאלמנט העיקרי של המערכת הזאת, אז זו הכרחיות חיונית פרקטית. ללא זה אתם לא תבנו היום לא ייצור, לא מסחר, לא סחר בינלאומי, לא תעשייה, כי כל זה הרי מקושר הדדית!

מתוך התוכנית "עולם אינטגרלי. נוסחה של חברה אינטגרלית", 02.07.2012

ידיעות קודמות בנושא:
התנועה אל העתיד המואר
כיצד לתפוס את הכוח האינטגרלי של הטבע?
כשהאינטגרליות חודרת לעצמות

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/Q9Ndt

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest