דף הבית / קבלה לעם / ספר הזוהר / האמצעי הטוב ביותר לתיקון הנשמה

האמצעי הטוב ביותר לתיקון הנשמה

מיכאל לייטמן

שאלה: אם האדם לא לומד קבלה, אלא רק קורא בספר הזוהר, מה הוא יקבל?

תשובתי: הזוהר הוא הספר העיקרי של חכמת הקבלה. עבורנו, ספר הזוהר עם פירוש "הסולם" – זהו המקור הכי חזק והכי יעיל לתיקון הנשמה.

בכל אחד מאיתנו ישנה נשמה שבורה, שנסתרת בפנים. אין אנו יודעים מה היא מהווה בפני עצמה. זהו רצון (כלי) ענק ואין סופי, הקיים בכל אדם. עלינו להוציאה משם, לגלותה ולתקנה, ובתוכה להרגיש את המציאות הנצחית הזאת, הנקראת "בורא". בזה שאני מרגיש ומגלה אותה, אני מזהה את עצמי בתוכה. בסיכומו של דבר יוצא, שאני והבורא הופכים לאחד שלם.

כל זה נעשה על ידי האור העליון – כוח, שפועל עליי ומפתח בתוכי, בנוסף להרגשת העולם הזה, גם הרגשה שאני נמצא במערכת רוחנית.

אם האדם רק קורא איתנו את ספר הזוהר, זה לא מספיק. כי הרי בעל הסולם כתב ארבע הקדמות לספר הזוהר. הוא לא כתב אותן ככה סתם כהקדמות לספר הזוהר.

"פתיחה לחכמת הקבלה", באמת מכניסה את האדם לחכמת הקבלה.

"מבוא לספר הזוהר", נותן לאדם הסתכלות נכונה על ספר הזוהר, שבעזרתו הוא יכול לגלותו.

"פתיחה לפירוש הסולם", מתארת את כל המבנה של המערכת הרוחנית בג' קווים.

"הקדמה לספר הזוהר" מדברת על מערכת הבריאה הכללית, על מחקרים ועל שאלות היסוד, על ג' מצבי הבריאה, על המדרגות שבהן עולה הנשמה.

לאחר ארבע ההקדמות האלה, יחד עם ספר הזוהר, לא נדרש לאדם יותר שום דבר, כי בהקדמות האלה יש הכל. מובן מאליו שקיימת עוד הקדמה מיוחדת מאוד – "הקדמה לתלמוד עשר הספירות". אבל כאשר אדם ילמד את ספר הזוהר, הוא יראה כבר את מה שכתוב ב"תלמוד עשר הספירות" ובהקדמה אליו. הוא ירגיש מבפנים את אותם ההסברים שבעל הסולם מביא במאמרים האחרים. את כל המסקנות והעובדות האלו הוא ירגיש מתוך ספר הזוהר – אבל יחד עם ארבע ההקדמות שלו.

לכן חייב להיות קורס מיוחד, המקדים ללימוד ספר הזוהר. האדם יכול ללמוד את ספר הזוהר יחד איתנו, אבל יחד עם זה לעבור כזה קורס. וזה מספיק בשבילו.

מתוך שיעור על ספר הזוהר, 14.02.2010

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/nackR

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest