דור המדבר

"ויקח קרח בן יצהר בן קהת בן לוי ודתן ואבירם בני אליאב ואון בן פלת בני ראובן: ויקמו לפני משה ואנשים מבני ישראל חמשים ומאתים נשיאי עדה קראי מועד אנשי שם: ויקהלו על משה ועל אהרן ויאמרו אלהם רב לכם כי כל העדה כלם קדשים ובתוכם ה' ומדוע תתנשאו על קהל ה'" (קרח, ט"ז, א'-ג').

מדובר על כך, שכל נשיאי העדה רוצים להשיג את אותה מדרגה שהשיג משה, ולא לסלק אותו.

מתוך דברי "מדרש רבא", פרשת קרח: מה רכש העם היהודי תחת הנהגתכם? בגללכם החיים נהיו הרבה יותר קשים מאשר במצרים. אנחנו משלמים תרומה לכוהנים ומעשר ללוויים, בנוסף לכך הכוהנים מקבלים מאיתנו 24 מתנות שונות. כמו כן, כל שנה 15,000 יהודים מתים במדבר. לא מספיק לך משה שכל השליטה בידיים שלך, נתת לאחיך את משרת הכוהן הגדול! ובינתיים לשניכם אין שום זכות להכריז על עצמכם ראשי העדה, שכל חבריה קדושים ושביניהם שורה השכינה. מתוך זעם, קרח ואנשיו היו מוכנים לרגום את משה ואהרון באבנים.

כך מתגלה המרד האגואיסטי הפנימי שבאדם. מופיעות בו תכונות שאומרות שאפשר להשיג הידמות מלאה לבורא, לא דרך תכונותיהם של אהרון ומשה, אלא בדרך אחרת, יותר טובה וקצרה, ללא השקעות מיוחדות. במדבר מתים כל שנה 15 אלף בני אדם, זה טבעי, מפני שכל דור המדבר חייב למות. ורק הדור החדש שנולד שם, יכנס לתחומי הגבולות של ארץ ישראללכן הרצונות שבאדם, שנקראים "קרח", "דתן", "אבירם" וכולי, סבורים שאפשר ללכת בדרך אחרת, יותר קצרה, פחות טראגית. ואם הם יתחילו לנהל אותה, אז זו כבר תהיה דרך אחרת.

במילים אחרות, הוא יכול לעשות כך שכל הרצונות שלו שנקראים "עם" יעבדו בצורה יעילה יותר בכוונה על מנת להשפיע לכל העולם, לכל העם, ודרכם לבורא בהשוואה לאותה אידיאולוגיה, לאותה השיטה אותה הוא קיבל עם תכונת משהעכשיו הוא רואה שיש עוד כוח אחד איתו אפשר ללכת, ולכן מתחיל להטיל ספק כאדם.

שאלה: מה זה אומר, ש-15 אלף איש מתים במדבר?

תשובתי: 15 אלף שמוכפלים ב-40 שנה/מדרגות, זה 600,000. כלומר כל הדור, כל 600,000 התכונות צריכות למות. מתרחשת התחדשות מוחלטת, המדרגה הקודמת נעלמת במלואה. עבדים לא יכולים להפוך להיות בני חורין ולחיות בתוך הרצונות שמקודם היו משועבדים. פעם ברצונות האלה השתולל האגו, התגלתה השנאה, הר סיני, והם היו יכולים בעזרתם להשפיע בכך שיתקנו אותם משנאה לאהבה. אבל עכשיו זה בלתי אפשרי. תחילה צריך לעבור מצבים שאתה לגמרי מבטל את עצמך, וזוהי הרגשת המוות.

קרח רצה שדור המדבר ידלג על המדרגות הללו וייכנס לארץ ישראל. הבעיה הזאת מלווה אותנו לאורך כל הדרך הרוחנית. בני אהרון, נדב ואביהו, וכל האחרים גם רצו לדלג על פני המדרגה הזאת. והם היו מצליחים בזה, אם לא היו נבהלים מהענקים שסיפרו עליהם המרגלים. אז הם היו יכולים מיד להיכנס לארץ ישראל. אבל לשם כך היה צריך לעלות לדרגה של אמונה למעלה מהדעת. אבל הם לא הצליחו לעלות למדרגה הזאת, ולכן עכשיו מתקנים את זה.

מתוך תוכנית הטלוויזיה "סודות הספר הנצחי", 20.5.2015

 

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/haBID

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest