בסעודת חתן

שאלה: מה זה התגברות "מעל לדעת"?

תשובתי: "מעל לדעת", זה נקרא, מעל למצב שלי באותה הצורה, איך שאני מרגיש ומבין בשׂכל הפשוט שלי. פתאום מתרחש איזה מקרה מאוד לא נעים שמבלבל אותי לגמרי ואני לא מסכים איתו בכל וכל. הוא פשוט מנתק אותי מהמציאות.

קודם כל אני צריך להתייחס אליו מנקודת מבט שנקראת "בית שמאי", שמקובלת בתלמוד. כלומר, כמו שמאי שרושם דו"ח על המצב הנוכחי ומפרט בו את כל העובדות, כאילו שאני מעריך כָּלה כמו שהיא. אני מעריך את המצב שבו אני נמצא: זה מה שאני מרגיש, זה מה שאני מבין, בהרגשה ובהבנה הזאת אני נאלץ להימצא עד שהם ישתנו.

אבל ישנה גישה אחרת, שנקראת "בית הילל", וביניהם ישנה מחלוקת. בית הילל אומרים, "אתה צריך לקבל את המצב שלך כגמר התיקון: הכול טוב ויפה ונשלח מהבורא, פשוט אידיליה." לזה אני צריך להגיע. אבל את ההערכה של בית שמאי אני לא מבטל, כלומר אני לא מבטל את המצב האמיתי שלי. המצב הזה נשאר, ומעליו אני בונה את המצב האמיתי השני.

כאשר אני מגיע למצב התואם לבית הילל, אז אני מרגיש אותו כטוב בכלים החדשים שלי, ואני מבין ומרגיש בכלי הקליטה החדשים שזה עולם אין סוף אמיתי. אני לא סתם קיבלתי איזו הארה קטנה ומסכים ומבטל את עצמי, אלא באמת מרגיש שלמות בכלים החדשים שלי. ככל שלמטה היו יותר התרחשויות, עליות וירידות, כך גבוה יותר מעליהן אני יכול לבנות את הכלים החדשים שלי בצורה ההפוכה.

זה עובד כמו מעגל אלקטרוני שמעביר פאזות חיוביות ושליליות של זרם חילופין לזרם ישר. לכן נדרשת ממני עבודה בשני מישורים. במישור אחד, אני עובד עם מה שהגוף שלי מרגיש ומה שהשׂכל שלי מבין. ומעל זה, מעל לכלי הטבעי אני בונה כלי חדש שבו אני צריך לראות שה"כלה נאה וחסודה".

אם אני בונה בצורה נכונה את הכלי החדש הזה ותופס נכון את הכָּלה, אז אני מגלה את החתן שנוחת לכלי שלי. כך אנחנו מגיעים לזיווג שנקרא "סעודת חתן", על שם מקור המילוי.

ואז במצב שהושג על ידי אני אוכל לראות, שגם מקודם הייתי בסעודת החתן! רק שהכלים שלי לא היו מוכנים ולכן לא הרגשתי בהם כזה טעם כאילו שזה ארמון המלך, אלא איזו בקתה עלובה בגשמיות. במקום מאכלים מובחרים ושולחן ערוך בכלי כסף וזהב עם מוזיקה נפלאה וריחות נהדרים של סעודת מלך, אני עם הטעם המקולקל שלי הרגשתי מרירות. אבל בעצם, אני כבר מלכתחילה לא הייתי נמצא בעולם הזה, אלא בעולם אין סוף, ורק בגלל הקלקול שלי ראיתי במקומו את העולם הזה.

מתוך ההכנה לשיעור, 12.03.2014

ידיעות קודמות בנושא:
מקשטים את הכלה
העולם הרוחני הוא למעלה מהדעת
Upgrade לעצמנו

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/PRrdf

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest