בסוף הדורות

התפתחות המדעים החיצוניים הביאה וממשיכה להביא נזקים לאנושות. הם מרעילים אותנו בעזרת התרופות, מוצרי המזון שמזיקים לבריאותנו ובעזרת כלי התקשורת. המדע התחיל לעבוד לרעת האדם. אבל לא ברור מדוע הטילו איסור על לימוד חכמת הקבלה?

אחרי חורבן בית המקדש, עם ישראל יצא לגלות כדי להתכלל עם יתר העמים ו"לחבר אליהם את נשמות הגויים". והרגשת הגלות הייתה צריכה להיות אמיתית. כלומר, הביעה לא הייתה התגלות חכמת הקבלה לאומות העולם, אלא שלא תתגלה לעם ישראל. דווקא כלפי עם ישראל נעשתה ההסתרה של חכמת הקבלה.

אילו הקבלה הייתה מתגלה, ישראל לא היו מרגישים את עצמם בגלות. הם היו מבינים שהגלות הכרחית וחייבים לעבור אותה ולכן חייבים לסבול. הם לא היו מרגישים חוסר אונים. ההסתרה הייתה צריכה להיות כל כך גדולה כדי שאדם ישכח את הכול.

מעניין, שכאשר מלך ספרד הוציא צו לגירוש היהודים, הם הגיעו לארמון המלך עם בקשה להשאירם והציעו לשלם על כך ביד נדיבה. אבל האינקוויזיטור הראשי (שהיה יהודי מומר) התערב ולא הרשה למלך לקבל את הכופר. אז המלכה איזבלה, שהייתה נוכחת במקום, אמרה ליהודים, "מדוע אתם לא רוצים להבין, הרי לב שרים ומלכים ביד ה'! לא אנחנו מגרשים אתכם, אלא זה מגיע מלמעלה, מהבורא!", היא נאלצה להסביר להם מפני שהם לא הבינו זאת. זה נקרא "גלות", יורד כזה חושך שהאדם מאבד את כל ההשגה הרוחנית ושוקע בתוך חושך מוחלט. מספרים, שהבעל שם טוב היה עובר ירידות כל כך גדולות שהיה שוכח אפילו את האותיות.

אנחנו היינו חייבים לעבור את כל שלבי הגלות והניתוק מהרוחניות, ולכן המקובלים הסתירו את פנימיות התורה והשאירו רק את החיצוניות. המסורת החיצונית הגשמית חייבת להישמר ולעבור בעם מדור לדור. ירידת הדורות הייתה רק בפנימיות, בהדרגה הגיעו למצב שפנימיות התורה כמעט נשכחה מעם ישראל, כלומר הגענו לאפס מוחלט.

בעל הסולם כותב, שבדור שלנו אין מקובלים. איפה ניתן לראות אותם? נשארה רק מסורת חיצונית, וההשגה הפנימית נעלמה. זאת אומרת, שהגענו לסוף הדורות.

מתוך שיעור על פי "הקדמה לספר פנים מאירות ומסבירות", 10.03.2014

ידיעות קודמות בנושא:
שפע גשמי לנוכח ריקנות פנימית מלאה
זמן ההבשלה
מדוע חכמת הקבלה נשמרה בסתר

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/cS5v1

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest