בירור במעגל

שאלה: איך אפשר לבנות בצורה הטובה ביותר שיעור של הלימוד האינטגרלי לזוגות נשואים? עד כמה האדם יכול להשקיע את עצמו בהכשרה הזאת, לספר על מצבו, או שעדיף שהוא יפעל במסגרות של תוכנית נוקשה? נניח, 15 דקות אנחנו נכנסים למצב הרצוי, אחר כך 20 דקות עושים תרגיל. או שאפשר לגוון את זה בהתאם לרצונו של האדם?

תשובתי: לא, אני לא הייתי מאפשר לאנשים להתפזר. אבל, אם אתה רוצה שהם ידברו קצת על משהו אישי, אז אפשר לעשות זאת, אבל רק במסגרות מסוימות. בעיקרון, אנחנו מעוניינים בכך שהם יחוו את כל זה בתוכם.

לא מעניינות אותנו ההשתפכויות הארוכות של האדם, במיוחד הסיפורים השופעים והארוכים. אחד יכול לדבר הרבה ויפה, והאחר אינו יכול לומר יותר משני משפטים, על אף שחווה לא פחות מהאחרים. לכן, אני לא הייתי עושה את זה. אנחנו צריכים שהאנשים יגיעו למצב של בירור משותף של השאלה, בכך שהם משלימים זה את זה בתשובות ואפילו מבלי להבין את השאלה.

תחילה האנשים במעגל צריכים לברר את הנושא. נניח, אנחנו נשאל אותם איזו שאלה והם יתחילו לחזור עליה, מה גם שכל אחד בסגנון שלו, ואתה תראה כיצד השאלה הזאת משנה צורה, הופכת למשהו לגמרי חדש, אחר.

שאנשים יבינו את זה, ירגישו ויקבלו את אותה השאלה בעשר צורות שונות. לאחר מכן אנחנו חוזרים על אותה השאלה והם מתחילים לדון עליה.

אני תמיד דורש שהדיונים יהיו מאוד ענייניים. אפילו שהם יתחילו כעבור שתיים שלוש דקות, כדי שהעונה הראשון יוכל קצת לעכל את השאלה ולחשוב על התשובה. תיתן לו שתי דקות כדי לקחת תנופה, כי לאחרים יש זמן לחשוב ולו אין. אבל זו צריכה להיות תמצית קצרה של הרְגשות, לא של מחשבות אלא של רגשות.

לאחר שכולם השלימו זה את זה, אנחנו יכולים לבקש מהם להגיע לאיזו דעה משותפת, מפני שבסיבוב הראשון כל אחד הביע את ההבנה שלו של השאלה, אחר כך את כל ההבנה של התשובה, ועכשיו צריך לנסח שאלה אחת יחידה ולתת עליה תשובה אחת יחידה. האם אנחנו יכולים לעשות את זה או לא?

שאלה: האם אתה ממליץ לנהוג כך בכל שאלה?

תשובתי: לא, אנחנו נותנים להם את זה כדוגמה. אבל בעיקרון, אנחנו פשוט שואלים שאלה, ואפילו אין זה משנה איזו תשובה יש לאנשים, העיקר שהיא תהיה מעובדת.

אבל על כל שאלה קודמת אנחנו בונים את השאלה הבאה שלנו. ואם האנשים מצאו עליה תשובה נכונה, אז מכאן הם כבר הולכים בצורה נכונה.

מתוך התוכנית "מבעד לזמן", 21.09.2013

ידיעות קודמות בנושא:
מקום לבירור היחסים ההדדיים במשפחה
לומדים מדוגמאות
סדנה היא הליבה של השיטה האינטגרלית

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/QePve

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest